Sekretarz generalny NATO przyznaje, że trzeba być przygotowanym na nowe wyzwania

Wiadomości

Stoltenberg uważa, że zarówno NATO, jak i Unia Europejska mogą skutecznie przeciwstawić się wojnom hybrydowym. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg widzi dobre perspektywy dla współpracy NATO z Unią Europejską w zakresie przeciwdziałania wojnom hybrydowym – oświadczył on o tym w Brukseli. „Wojna hybrydowa to połączenie militarnych i pozamilitarnych środków. Chodzi o użycie tajnych operacji, o kłamstwie, o stosowaniu „gospodarczej broni”, a my musimy być gotowi na tego rodzaju zagrożenia” – powiedział sekretarz generalny NATO w poniedziałek w Brukseli na konferencji prasowej w związku ze zbliżającym się 13-14 maja spotkaniem szefów MSZ państw NATO w Turcji.

Nie nazywając konkretnego źródła zagrożenia, Stoltenberg uzasadnił konieczność, by w pierwszej kolejności przygotować środki wojskowe. NATO dysponuje unikalnymi w swoim rodzaju możliwościami, ale potrzebuje także innych możliwości, aby móc bronić swoich sojuszników przeciwko wojnom hybrydowym. „Można by pomyśleć, na przykład, o środkach gospodarczych. Jest jeszcze energetyczna obszar, a także cybernetyczny. To sfera, gdzie istnieje prawdziwa możliwość współpracy między Unią Europejską i NATO” – powiedział Stoltenberg. W pierwszej kolejności Stoltenberg wskazał na wysoką gotowość sił NATO jako formę przymusu. Ważne jest również , by lepiej poznać i zrozumieć sytuację zagrożeń, a więc dysponować skutecznym wywiadem, w tym korzystać ze zwiadowczych samolotów bezzałogowych – kierunek, który jest szczególnie mocno rozwijany w NATO.W końcu sekretarz generalny wspomniał o „strategicznej komunikacji”. „Musimy być gotowi dać odpór dezinformacji, które łączą się z pojęciem hybrydowego ataku” – powiedział Stoltenberg.

Należy pamiętać, że prowadzenie wojen hybrydowych stało się „aktualne” po tym, jak Rosja w marcu 2014 roku zajęła ukraiński Krym, a następnie zorganizowała ruch separatystów w Donbasie. Pomimo faktu, że Rosja zaprzecza, by brała udział w konflikcie na wschodzie Ukrainy, wspólnota nie ma wątpliwości, że tzw. separatyści posiadają broń i środki pochodzące od Federacji Rosyjskiej. Warto zauważyć, że wojna hybrydowa to termin zaproponowany w XX wieku przez Stany Zjednoczone, opisujący strategię wojskową, łączącą właściwie każdą z wojen (małą, duża itp.) . Również wyrażenie „wojna hybrydowa” używa się do opisu ataków z użyciem broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej, jak i wojny informacyjnej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments