Tusk powiedział, że UE nie planuje koncentrować się na sankcjach przeciwko Rosji

Wiadomości

Rozwój stosunków z UE w obecnie mierze zależy bardziej od stanowiska Rosji, aniżeli od Wspólnoty Europejskiej, powiedział Donald Tusk podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim. W tej chwili kierownictwo Unii Europejskiej nie ma w planach wzmocnienia sankcji wobec Rosji – oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w wywiadzie dla dziennika Polska The Times.Według Tuska, „nikt nie mówi o wzmocnieniu” środków ograniczających w odniesieniu do Rosji.

Podkreślił również, że w UE istnieje znaczący blok państw członkowskich, które opowiadają się za zniesieniem antyrosyjskich sankcji. Jak jednak zaznaczył Tusk, najbardziej wpływowe kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy i Francja, w trakcie szczytu Unii Europejskiej w czerwcu wystąpią za poparciem przedłużenia sankcji wobec Moskwy – co jest jak najbardziej logicznym posunięciem, biorąc po uwagę obecną sytuację. Dobro sąsiedzkich stosunków Unii Europejskiej i Rosji odpowiadają interesom obu stron, jednak rozwój stosunków z UE w obecnie mierze zależy bardziej od stanowiska Rosji, dodał Tusk.

Jego zdaniem, UE nie może postrzegać Rosji jako wroga, jednak działań kierownictwa rosyjskiego i jego sojuszników nie można ignorować.Warto przypomnieć, że zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow powiedział w poniedziałek, że w przypadku porażki związanej z mińskimi porozumieniami, Moskwa zmierzy się z nowymi sankcjami i jeszcze większą izolacją międzynarodową.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments