USA prosi Grecję o wsparcie sankcji przeciwko Rosji

Wiadomości

W Pentagonie poprosili Grecję, by ta wsparła antyrosyjskie sankcje. Poinformowano o tym, na stronie greckiego Ministerstwa Obrony Narodowej podczas spotkania w Waszyngtonie. Minister obrony narodowej Grecji odpowiedział twierdząco na pytanie dziennikarzy na temat Rosji. „Wyjaśniłem, że oprócz tego, co jest dla nas ważne, Rosja jest przyjaznym nam krajem, z którym łączą nas nie tylko więzy historyczne, ale także dzięki religijne i gospodarcze.” – powiedział szef Ministerstwa Obrony. „Straty Grecji w wyniku wprowadzenia sankcji w poprzednim roku wynoszą około cztery miliardy euro. Do Grecji każdego roku przyjeżdża 1,5 miliona turystów z Rosji. Eksportujemy produkty rolne do Rosji. Wyjaśniłem, że Unia Europejska nie zrekompensuje straty greckim rolnikom w tym zakresie” – powiedział minister.

USA poprosił jednak Ateny o to, by kontynuować sankcje, zwłaszcza w związku z niepewną sytuacją na Krymie. Minister obrony wyjaśnił jednak, że ukraiński temat jest bardzo wrażliwy dla Grecji, tak jak dla 300 tysięcy greków mieszkających w Mariupolu w obwodzie Donieckim i jego okolicy. Co więcej, ci ludzie czują się bezpiecznie w pobliżu kościoła Prawosławnego – podkreślił minister. Podsumowując negocjacje, szef Ministerstwa Obrony poinformował, że zarówno on, jak i strona amerykańska opowiedzieli się za kontynuacją relacji grecko-amerykańskich i wzmocnieniem Grecji jako czynnika stabilności w regionie. Omówiono współpracę w dziedzinie obrony, w szczególności możliwość tworzenia w Grecji nowej bazy lotniczej NATO. Wcześniej minister poinformował, że w porozumieniu z kolegą z USA Ashtonem Carterem oferta Aten o utworzeniu nowej bazy lotniczej NATO w południowo-wschodniej części morza Egejskiego i wzmocnienie bazy, jest nadal aktualna.

Jednak w przeddzień wizyty ministra w USA, Ministerstwa Obrony Grecji poinformował, że spotkanie z Carterem zostanie wstrzymane z powodu „nieprzewidzianych okoliczności”. Eksperci i prasa od razu zasugerowali, że wydarzenie to, może być związane z niezadowoleniem Waszyngtonu z powodu coraz mocniejszych relacji łączących Grecję i Rosję. Przypomnijmy, że w kwietniu Ateny oświadczyły, że są gotowe wystąpić w roli pośrednika pomiędzy Rosją i NATO. Wcześniej skarżono się, że Grecja zapłaciła bardzo wysoką cenę za sankcje, które wprowadziła Unia Europejska przeciwko Rosji. W tym tygodniu agencja Bloomberg, powołując się na źródła w rządzie Niemiec poinformował, że władze greckie nie będą utrudniać przedłużenia sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji do końca 2015 roku. Według tamtejszych źródeł, urzędnicy UE zgodzili się z Atenami w tej sprawie już w marcu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments