Wschodni partnerzy obecnie nie mogą liczyć na wstąpienie w struktury UE

Wiadomości

Przewodniczący Komisji Europejskiej stwierdził, że musi zrobić wszystko, aby perspektywa wstąpienia do Unii Europejskiej się pojawiła – dla wschodnich partnerów. Na dzień dzisiejszy za wcześnie jest mówić o europejskiej perspektywie członkostwa dla krajów Partnerstwa Wschodniego – oświadczył w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. „Musimy zrobić wszystko, aby europejska perspektywa istniała dla każdego z tych krajów. Póki co nie jesteśmy na to gotowi, ani oni nie są na to gotowi. Ale proces trwa” – powiedział Juncker dziennikarzom w Rydze, gdzie odbywa się szczyt Partnerstwa Wschodniego. Jego zdaniem, szczyt nie jest odpowiednim miejscem, w którym można decydować o perspektywie członkostwa.

W piątek przedstawiciel UE ds. zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa UE Federica Mogherini oświadczyła, że w polityce Partnerstwa Wschodniego strony weszły na wyższy poziom „normalnych stosunków”. Przypomnijmy, że kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że program Partnerstwa Wschodniego nie jest narzędziem do rozszerzenia UE. „Nie powinniśmy dawać fałszywych nadziei, których później nie będziemy w stanie spełnić” – powiedziała Merkel podczas przemówienia. Unia Europejska nie będzie się rozwijać tak dobrze jak kiedyś, przez najbliższe dziesięć lat – powiedziała. W trakcie spotkania w łotewskiej stolicy jest gotowa zaoferować krajom należącym do programu partnerstwa, „zbliżenie polityczne i integrację gospodarczą”. Kanclerz Niemiec zaznaczyła również, że Ukraina i Gruzja muszą dołożyć wszelkich starań, by zrealizować umowy o stowarzyszeniu z UE. Jej zdaniem, kraje muszą kontynuować walkę z korupcją, a także wzmocnić system ekonomiczny i sądowy.

„Złagodzenie reżimu wizowego jest możliwe tylko po wykonaniu wszystkich niezbędnych do tego warunków” – podkreśliła Merkel. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin powiedział w wywiadzie dla DieWelt, opublikowanym 21 maja, że Ukraina oczekuje od szczytu w Rydze uznania jej jako państwa europejskiego. „Podczas szczytu w Rydze chcemy uzyskać konkretne gwarancję na to, że Ukraina nadaje się do przyszłego członkostwa w UE i że ma szanse w przyszłości stać się krajem-kandydatem” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy. W tym samym tonie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Gruzji. „Chcemy co najmniej usłyszeć, że umowa stowarzyszeniowa nie jest ostatecznym celem naszych relacji” – cytuje jego słowa agencja Reuters.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments