Poroszenko zatwierdził nową strategię bezpieczeństwa narodowego Ukrainy – kurs na członkostwo w UE i NATO

Wiadomości

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatwierdził nową strategię bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Główne zadanie strategii, opracowanej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego to kurs na integrację z Unią Europejską i członkostwo w NATO. „Prezydent swoim dekretem zatwierdził decyzję Rady Narodowej Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy już 6 maja 2015 roku. Narodowa strategia bezpieczeństwa Ukrainy przyjmuje sobie za cel pełną integrację z Unią Europejską, a później członkostwo w NATO, co na dzień dzisiejszy wydaje się być nierealne. Według opracowanej strategii, głównym kierunkiem polityki państwa w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego jest przywrócenie integralności terytorialnej w ramach międzynarodowo uznanej granicy państwowej Ukrainy, tworzenie efektywnego sektora bezpieczeństwa i obrony oraz zwiększenie obronności kraju, w tym dzięki pogłębieniu obronno-przemysłowej i wojskowo-technicznej współpracy z państwami NATO i UE. W ten sposób Ukraina chce osiągnąć pełną niezależność od Rosji w zakresie produkcji broni i sprzętu wojskowego.

Dokument ten przewiduje również reformowanie i rozwój wywiadowczy służb specjalnych i organów ścigania, reformę systemu administracji publicznej i nową jakość polityki antykorupcyjnej. Podobno jednym z głównych celów strategii jest zapewnienie integracji Ukrainy z Unią Europejską i tworzenie warunków do przystąpienia do NATO. Podkreślono, że współpraca z NATO przyczynia się do promowania wartości demokratycznych na Ukrainie, kształtowania stabilnego bezpieczeństwa środowiska. Poza tym, współpraca z NATO jest ważnym narzędziem wsparcia reform. Dokument przewiduje zapewnienie narodowego bezpieczeństwa w dziedzinie polityki zagranicznej, gospodarczej i energetycznej, a także bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczeństwa zasobów informacyjnych i infrastruktury krytycznej.

Rząd ma za zadanie zapewnić zaangażowanie opinii publicznej do przygotowania projektów (dokumentów) strategicznych w sprawie reformy sił zbrojnych Ukrainy i innych wykształconych w zgodnie z prawem Ukrainy formacji wojskowych i organów ścigania. Ponadto gabinet ministrów do 25 czerwca 2015 powinien zapewnić przygotowanie projektu koncepcji docelowego programu zbrojeniowego rozwoju uzbrojenia i sprzętu wojskowego w okresie 2016-2020.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments