Poroszenko wprowadza moratorium

Wiadomości

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę, która daje prawo rządowi wprowadzenia moratorium na spłatę zadłużenia zewnętrznego. Informacja o tym znajduje się na stronie Rady Najwyższej Ukrainy. W gruncie rzeczy daje to ogromne możliwości Ukrainie w związku z wstrzymaniem płatności swoich długów. To jest nie fair wobec międzynarodowych partnerów, ale gdyby moratorium nie wprowadzono, Ukraina stałaby się oficjalnym bankrutem – na co nie może sobie pozwolić.

Ustawa weszła w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w prasie – dokument został podpisany 19 maja. Premier Arsenij Jaceniuk tłumaczył wtedy, że chodzi o zobowiązania tylko w stosunku do prywatnych wierzycieli. „Nie chodzi o banki państwowe, które wypłacają zobowiązania” – powiedział szef rządu na Ukrainie.W wykazie długów, na które może być nałożone moratorium, nie wchodzą zobowiązania wobec MFW, EBOR, a także innych instytucjonalnych wierzycieli. Prawo do moratorium rząd może wykorzystać wyłącznie w odniesieniu do zobowiązań ustanowionych decyzją rządu w wykazie długu państwowego podlegającego restrukturyzacji, za wyjątkiem papierów wartościowych dwóch banków państwowych.

Pod moratorium mogą dostać się euroobligacje na 3 miliardów dolarów, które Moskwa przejęła od Kijowa z końcem 2013 roku. Najbliższa spłata zobowiązania wobec Moskwy przypada na czerwiec w 2015 roku. Kredyt od Moskwy jest w Kijowie uważany za politycznej łapówkę byłego prezydenta Wiktora Janukowycza od prezydenta Putina za niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Przy tym Jaceniuk zwrócił się do wierzycieli z propozycją restrukturyzacji długów Ukrainy na warunkach, które proponował rząd.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments