OFE, a wysokość świadczeń emerytalnych

Emerytura

Obecnie obowiązujący system emerytalny nie gwarantuje wysokiego standardu życia po zakończeniu pracy zawodowej. Pomimo opłacanych składek, przyszli emeryci w dużym stopniu sami muszą zadbać o wyższe świadczenia – taką możliwość dają m. in. OFE (otwarte fundusze emerytalne).

Chyba nikt już nie wątpi, że w przyszłości nasze emerytury będą niskie. Aby zapewnić sobie godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej, konieczne jest skorzystanie z dodatkowych sposobów mających zwiększyć świadczenia emerytalne. Dobrym rozwiązaniem jest więc otworzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego, Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (oba należą do trzeciego filaru emerytalnego), albo – podjęcie decyzji o odkładaniu części składek emerytalnych na konto prowadzone przez wybrany Otwarty Fundusz Emerytalny (należący do drugiego filaru emerytalnego).

Jak podnieść świadczenia emerytalne?
Według dr Joanny Ruteckiej z Instytutu Statystyki i Demografii SGH efektywność dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze w dużej mierze zależna jest od podstawowego zakresu ubezpieczeń oraz takich czynników jak zamożność społeczeństwa, edukacja finansowa czy nasza skłonność do oszczędzania. Niebagatelną rolę odgrywa również to, na jakich zasadach można przystąpić do planu oszczędzania emerytalnego. Samo uczestnictwo w takim planie może okazać się jednak nie wystarczające – aby uzyskać wysoką emeryturę, trzeba wcześniej zgromadzić w systemie dodatkowym odpowiednio dużą kwotę. Rozwiązania stosowane w innych krajach wskazują, że zarówno poziom uczestnictwa, jak i wysokość wpłacanych w ramach dodatkowych systemów składek uzależniony jest od wprowadzenia obowiązku przystępowania do takich programów, a także – od tego czy składki są częściowo finansowane przez pracodawcę. W Polsce spora część świadczeń mogłaby pochodzić z Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale niestety obniżono wysokość składek przekazywanych do funduszy.

Czy warto zaufać OFE?
Na to pytanie można odpowiedzieć sobie analizując stopę zwrotu z inwestycji prowadzonych przez OFE, która jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem efektywności ich działania. Według ostatniego opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego raportu, średnia ważona stopa zwrotu dla wszystkich OFE z ostatnich trzech lat (okres od 30 marca 2012 roku do 31 marca 2015 roku) wynosiła 25,129%, z czego aż cztery z nich osiągnęły wyższy wynik; przykładowo PKO PTE może pochwalić się stopą zwrotu wynoszącą 27,708% (więcej informacji na https://www.pkopte.pl/ofe/). Raport KNF wskazuje, że Otwarte Fundusze Emerytalne doskonale radzą sobie z inwestycjami. Począwszy od 2001 roku średnia ważona stopa zwrotu tylko cztery razy nie osiągnęła wyniku przekraczającego 10% , a fundusze tylko raz zanotowały wynik ujemny, co miało związek z panującym wówczas kryzysem gospodarczym.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments