Rosja nie chce, by łamano zasady odnośnie rozszerzenia NATO na wschodzie

Wiadomości

Szef Pentagonu zamierza odwiedzić Niemcy i Estonię, a także wziąć udział w spotkaniu z kolegami z krajów NATO 24-25 czerwca w Brukseli. Według Cartera, na spotkaniu zostanie omówiona konieczność adaptacji sojuszu do nowych warunków w zakresie bezpieczeństwa w związku z ukraińskim kryzysem i zaostrzeniem stosunków z Rosją. Podczas spotkania ministrowie mają omówić nową strategię nuklearną Rosji i ewentualne zagrożenie w związku z ostatnimi wypowiedziami Putina. Chcący zachować anonimowość dyplomata powiedział: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni nową strategią jądrową Rosji. Broń atomowa odgrywa ważną rolę w rosyjskiej strategii, tzw. wojny hybrydowej.

Ashton Carter przyznał jednak, że Waszyngton nadal współpracuje z Rosją w ważnych dziedzinach dotyczących programu nuklearnego w sprawie Iranu i walki z terroryzmem. Z tego powodu, jak podkreślił Ashton Carter, USA z sojusznikami starają się trzymać dobre stosunki z Rosją zachowując tym samym zrównoważone podejście, uwzględniającego wzmocnienie bezpieczeństwa europejskich państw NATO. Na początku czerwca szef Pentagonu podkreślił, że sankcje gospodarcze Zachodu wobec Rosji nie zmusiły Moskwy do zmiany polityki w stosunku do Ukrainy. Kroki Waszyngtonu w tym kierunku powinny być nie tylko polityczne, ale i wojskowe Jens Stoltenberg powiedział, że zwiększenie gotowości NATO jest konieczne, aby w przyszłości sojusz mógł być w stanie chronić wszystkich swoich członków.

Jak zaznaczył wtedy sekretarz generalny NATO, ważnymi elementami planu działań na rzecz gotowości są nowe siły uderzeniowe, małe oddziały, tworzone w Polsce i w pięciu krajach Europy Wschodniej. W przyszłości skład tych sił będzie uzupełniony o siły lotnicze i morskie. Według Stoltenberga, część działań w celu wzmocnienia kolektywnej obrony jest wstępem do wykorzystania ciężkiego sprzętu w magazynach wschodniej flanki NATO. Rosja nigdy nie była zwolenniczką pogorszenia się stosunków dwustronnych. Władimir Putin powiedział: „Jeśli ktoś zagraża naszemu bezpieczeństwu, musimy kierować nasze siły uderzeniowe i wszelkie dostępne środki na te tereny, z których pochodzi zagrożenie”. Czyżby rozszerzenie NATO było zagrożeniem dla Rosji?

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments