Grecja – nowe oferty dla wierzycieli

Wiadomości

W niedzielę Gracja zaprezentowała nową ofertę dla europejskich wierzycieli. Stało się to po serii wypowiedzi o tym, że wyjście Grecji ze strefy euro spowoduje natychmiastowe zakończenie finansowania. Ponadto, według niemieckich mediów, kanclerz Merkel przedstawiła ultimatum informując, że Ateny nie dostaną więcej czasu uregulowanie sprawy. Oferty, które wpłynęły w przeddzień nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej, na razie nie są znane.

O nowym etapie negocjacji poinformował rzecznik rządu Grecji. Premier Tsipras przeprowadził rozmowy telefoniczne z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Holande i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Grecja wprowadziła trzech liderów i zaprezentowała korzystną ofertę, która zapewni trwałe rozwiązanie, a nie odłoży problem na potem. Po rozmowach w rezydencji premiera rozpoczęło się posiedzenie rady ministrów, Tsipras poinformował o rozmowach z europejskimi przywódcami, a także o tym, że w niedzielę wieczorem leci do Brukseli na nadzwyczajne szczyt szefów państw i rządów krajów strefy euro. Nieformalny szczyt przywódców państw strefy euro w sprawie Grecji odbędzie się 22 czerwca w Brukseli. Od 2010 roku, kiedy rozpoczął się kryzys w Grecji, zarówno UE i MFW podkreślali, że Atenom będzie potrzebny kredyt w wysokości prawie 250 mld euro, a środki te stopniowo muszą być zwrócone. Pomimo częściowego anulowania zadłużenia Grecji w 2012 roku, jej dług publiczny w chwili obecnej przekracza 315 mld euro. Międzynarodowi wierzyciele Grecji – Komisja Europejska,

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny – wychodzą z założenia, że w budżecie państwa na koniec czerwca wystąpi luka finansowa w wysokości od 2 do 3,6 mld euro. Kredytodawcy uważają, że „dziura” w budżecie zmusi rząd grecki do zmniejszenia emerytur i wynagrodzeń pracowników rządowych. Według prasy, rząd Grecji musi corocznie szukać oszczędności lub dodatkowej nadwyżki w wysokości 2,5% PKB, co stanowi około 4,5 mld euro. Dodatkowo 1,8 mld euro, zgodnie z założeniami KE, mają przynieść reformy strukturalne w systemie emerytalnym i wzrost wpływów z podatku VAT. Grecja jednak nie chce obniżyć emerytur i zwiększać podatków, ale wyjście ze strefy euro zostawi kraj bez pieniędzy z Unii Europejskiej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments