Poroszenko zalegalizował przeprowadzenie międzynarodowej operacji sił pokojowych na Ukrainie

Wiadomości

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę o wprowadzeniu zmian o zasadach rejestracji i warunkach pobytu sił zbrojnych innych państw na terytorium Ukrainy. Ten akt prawny reguluje kwestie prowadzenia na terytorium kraju międzynarodowej operacji utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w części rozszerzenia podstaw do przyjmowania i pobytu sił zbrojnych innych państw -czytamy na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Jeszcze na początku miesiąca Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła projekt ustawy, którym może „zapraszać” do kraju wojska obcych państw do prowadzenia międzynarodowych operacji pokojowych. Za przyjęciem dokumentu głosowało 240 z 327 zarejestrowanych w sali deputowanych. Przyjęcie ustawy odbyło się po wznowieniu walk w Donbasie. Ustaw przewiduje, że takie oddziały mogą być dopuszczone na terytorium kraju w celu „zapewnienia Ukrainie, na jej prośbę, pomocy w postaci prowadzenia na jej terenie międzynarodowych operacji utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na podstawie decyzji ONZ i/lub UE”. Przy tym w ustawie zakazano udziału w takich operacjach krajów, które są stanowią zagrożenie wobec Ukrainy lub angażują się w zbrojną agresję, co wyklucza udział w operacjach Rosję. Jak wiadomo, wcześniej Rada uznała Rosję jako kraj-agresor zz powodu przyłączenia Krymu, a także w związku z oskarżeniami o wywołanie konfliktu na Donbasie.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, realizacja ustawy pozwoli stworzyć niezbędne warunki dla wdrażania na terenie Ukrainy międzynarodowej operacji utrzymania pokoju i bezpieczeństwa, co z kolei powinno zapewnić szybką normalizację sytuacji, przywrócenie porządku prawnego i funkcjonowania konstytucyjnych praw i wolności mieszkańców. Rozmowa o wprowadzeniu sił pokojowych w Donbasie trwa już od początku roku. Dnia 18 lutego, Ukraina na wniosek Poroszenko zatwierdziła apel do ONZ i Unii Europejskiej na temat wdrażania na terenie Ukrainy misji utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments