Sekretarz generalny NATO wezwał Niemców, by zwiększyli wydatki na obronę

Wiadomości

Sekretarz generalny NATO (Jens Stoltenberg) wezwał Niemców do zwiększenia środków na obronę. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał nie tylko Niemcy, ale i inne kraje sojuszu, by te zwiększyły wydatki na potrzeby militarne do 2% od wartości PKB, jak to było uzgodnione podczas szczytu w Walii. „Nikt nie spodziewa się, że Niemcy wykonają to zadanie w ciągu bieżącego roku. Ale spodziewamy się, że Niemcy przestaną ograniczać i będą stopniowo zwiększać wydatki na obronę. Czekamy więc na oświadczenie o tym, że w przyszłym roku Niemcy zaczną zwiększać inwestycje w obronne kraju” – powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla gazety Süddeutsche Zeitung (SZ).

Obecnie wydatki Niemiec na obronę stanowią 1,2 proc. wartości PKB. W wywiadzie dla SZ sekretarz generalny NATO podkreślił ważną rolę Niemiec w sojuszu jako wiarygodnego partnera, gotowego wziąć na siebie rolę lidera. Stoltenberg zwrócił również uwagę na znaczenie utrzymania spójności NATO w kontekście nowych wyzwań ze strony Rosji, na której spoczywa odpowiedzialność za niedawne zaostrzenie konfliktu na Ukrainie i świecie. „Z uporem dążymy do produktywnej współpracy z Rosją, jednak współpraca ta powinna opierać się na minimalnym szacunku z jednej, jak i z drugiej strony. Jeśli łamiesz granice swojego sąsiada, to zaufanie znika” – słowa te padły w związku z Rosją, która przyłączyła Krym. Ponadto rozszerzenie NATO, uważane przez Rosję jako agresja, wcale takie nie jest i bynajmniej nigdy nie będzie – przyznał.

Jens Stoltenberg, który odrzucił oskarżenia o tym, że NATO swoim planowanym rozszerzeniem na Wschód, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. „Rozszerzenie NATO nie było ruchem sojuszu. Była to decyzja niezależnych, demokratycznych krajów” – powiedział. Stoltenberg opowiedział się za kontynuowaniem dialogu z Moskwą, przypominając jednak o znaczeniu utrzymania spójności i gotowości bojowej NATO na wysokim poziomie. „Jeśli będziemy zjednoczeni i silni, to możemy współpracować z Rosją i rozwijać z nią konstruktywne relacje. Musimy być silni i jednocześnie otwarci na dialog z Rosją” – powiedział sekretarz generalny sojuszu Północnoatlantyckiego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments