Pomimo zakazu, Papież zamierza spróbować w Boliwii liści koki

Wiadomości

Papież Franciszek, który w pierwszej połowie lipca dokona tournee po Ameryce Łacińskiej, będzie próbować w Boliwii liści koki. Rosną na krzakach, które w ostatnim wieku zyskały szeroką sławę jako surowiec do produkcji kokainy. O planach papieża powiedział boliwijski minister kultury: „Ojciec święty poprosił nas, by w trakcie wizyty mógł spróbować liści koki”.

Boliwijski minister kultury twierdzi, że „na początku chcieliśmy zaoferować mu mate i inne krajowe produkty”, ale Papież poprosił o liście koki. Minister dodał, że „liście będą pochodzić z najlepszego regionu, bo wiemy, że jest ona najsmaczniejsza i przyjemniejsza do żucia”. Oczekuje się, że Papież odwiedzi Boliwię, Ekwador i Paragwaj – 8-10 lipca. Boliwia jest jednym z głównych światowych producentów koki, choć władze lokalne aktywnie walczą z kartelem, jednak prezydent kraju Evo Morales chroni krzaki jak roślinę. Prezydent twierdzi, że koka to nie narkotyk. Ona jest jedną z tradycji kulturowych mieszkańców Andów.

Morales nawet ustanowił specjalne święto – narodowy dzień żucia liści koki. A w 2009 roku prezydent Boliwii, przemawiając na posiedzeniu Komisji ONZ o środkach odurzających w Wiedniu, publicznie pożarł kokainowy arkusz. W ten sposób próbował udowodnić zebranym, że zioło to nie narkotyk. Jak powiedział szef państwa, być może coca i jest stymulantem, ale absolutnie nieszkodliwym. Członkowie komisji skrytykowali akt Moralesa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments