Historia kredytowa

Czy istnieje „czarna lista dłużników”?

Banki Kredyty

Bardzo często kredytobiorcy mylą Biuro Informacji Kredytowej z”czarną listą dłużników”. Co prawda, BIK gromadzi informacje o nierzetelnych dłużnikach, ale nie jest to jego jedyne zadanie. W BIK-u znajdą się też zapisy dotyczące terminowej spłaty zobowiązań kredytowych, które zdecydowanie mogą pomóc klientom w zaciąganiu kolejnych kredytów i pożyczek.

Jak działa BIK?

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane klientach banków i SKOK-ów zgodnie z zawartymi umowami wzajemnymi. Dane te są przesyłane cyklicznie do BIK-u przez instytucje kredytowe w Polsce, zaś one same mogą w toku swojej działalności czerpać dane z baz BIK-u. Do BIK-u przekazywane są informacje o wszelkich kredytach i pożyczkach kredytobiorców, zapytaniach kredytowych i niespłacanych zobowiązaniach.

Jakie dane gromadzi BIK?

BIK gromadzi takie dane jak:

  • Dane osobowe klientów banków i SKOK-ów,
  • Informacje kredytowe, czyli datę powstania zobowiązania kredytowego, walutę zadłużenia, okres kredytowania, rodzaj kredytu, terminowość jego spłaty,
  • Dane dotyczące zadłużenia i podjętej przez bank windykacji lub egzekucji należności,
  • Informacje o zamknięciu rachunku bankowego i powodach tego zamknięcia.

Dane w BIK-u są wciąż aktualizowane, co najmniej raz w miesiącu.

Zła historia w BIK-u

Bywa, że BIK rzeczywiście po części jest wspominaną „czarną listą dłużników”, kiedy obejmuje złą historię kredytowania. Takie informacje dotyczące klienta zdecydowanie utrudnią mu zaciągnięcie kolejnego kredytu, uruchomienie karty kredytowej, czy też dokonanie zakupów ratalnych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments