Ministerstwo finansów Grecji potwierdziło nadchodzący krach

Wiadomości

Minister finansów Grecji potwierdził opóźnienie wypłaty transzy kredytu MFW, które faktycznie może oznaczać bankructwo, ale tak nie jest. Grecja nie zapłaci Międzynarodowemu Funduszu Walutowemu (MFW) ostatniej transzy kredytu w wysokości 1,6 mld euro we wtorek, powiedział grecki minister finansów Janis Varufakis. Na pytanie, czy Grecja dokona płatności transzy dla MFW we wtorek, Varufakis odpowiedział: „Nie”. W tym samym czasie Ateny wciąż mają nadzieję na zawarcie, w ostatniej chwili, porozumienia z wierzycielami o programie pomocy, dodał minister. O możliwości porozumienia z międzynarodowymi wierzycielami powiedział „Mamy na taką nadzieję”.
Grecja powinna zwrócić do MFW 1,6 mld euro – część zadłużenia pierwszego programu pomocy finansowej rozpoczętej w 2010 roku. Spłata długu miała znaleźć się na koncie MFW do końca dnia roboczego – o godzinie 18:00 w Waszyngtonie (01:00 1 lipca w Atenach i Kijowie).

Pominięta płatność względem MFW, według terminologii funduszu, będzie oznaczało opóźnienie. Jednak aby tak się stało, musi to potwierdzić (oficjalnie) szef MFW Christine Lagarde, informując zarząd funduszu. W rzeczywistości, to oznacza to jednak krach, który może wywołać problem w związku z dalszymi zobowiązaniami Grecji wobec Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF). MFW nie może udzielać nowych kredytów kraju, który wobec funduszu ma zaległości. Międzynarodowe agencje ratingowe stwierdziły, że nie będą kwalifikować opóźnienia płatności względem MFW, jak krach, biorąc pod uwagę szczególny status MFW jako wierzyciela. Przypomnijmy, że wcześniej szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zrobił wszystko co w jego mocy, by Ateny porozumiały się z międzynarodowymi wierzycielami, a także wpłaciły pieniądze zanim upłynie termin spłaty długu. Jak informowaliśmy wczoraj rząd Grecji na tydzień zawiesił działalność banków w kraju. Została również wprowadzona kontrola przepływu kapitału, aby zatrzymać odpływ pieniędzy za granicę. W tej chwili każdy mieszkaniec tego kraju może wypłacić w bankomacie nie więcej niż 60 euro dziennie.

Na datę 5 lipca zapowiedziano referendum o konieczności wprowadzenia oszczędności środków, których domaga się „wielka trójka” wierzycieli – Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dług Ateny przekracza obecnie 300 miliardów euro. Ostatnie negocjacje premiera Grecji z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie restrukturyzacji i przedłużenie programu wsparcia finansowego niestety, ale nie zakończyły się planowanym sukcesem.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments