Grecy bez euro?

Wiadomości

Grecja będzie musiał żyć bez euro w przypadku, gdy referendum zostanie podpisane – oświadczył szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. W niedzielę zadłużona na ponad 300 mld euro Grecja zdecydowała, że nie godzić się na warunki europejskich wierzycieli. Premier Tsipras zachęcał do wyboru „nie”.

Wcześniej Schulz wyjaśnił konsekwencje takiego rozwiązania w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Agencja Reuters zauważa, że jest to jedna z najbardziej jasnych wypowiedzi ze strony urzędników europejskich w sprawie przyszłości Grecji. Schulz podkreślił, że jeśli grecy powiedzą „nie” w referendum, to „euro przestanie być ich środkiem płatniczym”. Wtedy to Ateny będą musiały wprowadzić nową, własną walutę. „W momencie, gdy ktoś wprowadza nową walutę, wychodzi ze strefy euro” – podkreślił szef Parlamentu Europejskiego. Wyraził nadzieję, że ta informacja zmusić Greków do zagłosowania na program pomocy.

Schulz oświadczył, że grecki rząd w obecnej sytuacji działa na zasadzie „wszystko albo nic”. „Tak, to był jeden z najbardziej burzliwych tygodni, w którym to martwiłem się o swoją karierę. Bo ja nie chciałem wierzyć w irracjonalność, której było za wiele, a przynajmniej w tym co demonstrował rząd w Atenach” – cytuje urzędnika TASS. Podkreślił, że chciałby utrzymać Grecję w strefie euro, ale „nie za wszelką cenę”.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments