Tusk: „Specjalny szczyt strefy euro odpędzie się 7 lipca, po referendum w Grecji”

Wiadomości

Specjalny szczyt strefy euro w związku z wynikami przeprowadzonego w kraju referendum odbędzie się we wtorek, 7 lipca, w Brukseli. Poinformował o tym, na swoim Twitterze, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. „Wyznaczyłem termin na wtorek wieczorem o godzinie 18, aby omówić sytuację, po referendum w Grecji” – napisał Tusk.

Uczestnicy szczytu omówią wyniki referendum w Grecji, na którym większość z głosujących – 61,31% – wystąpi przeciwko warunkom, dzięki którym kraju udzielono międzynarodowych kredytów. Przeciwny punkt widzenia wyraziło tylko 38,69% głosujących. Takie wyniki głosowania zwiększyły prawdopodobieństwo rozpoczęcia niewypłacalności Grecji i jej wyjścia ze strefy euro. Tymczasem, jak donosi Reuters, o swojej rezygnacji poinformował minister finansów Grecji Janis Varufakis, który wcześniej oskarżał wierzycieli o terroryzm. Do przeprowadzenia szczytu wzywał prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel, omawiając to telefonicznie. Według agencji Reuters, przywódcy zgodzili się, że wyniki referendum trzeba będzie uznać. Hollande omówił sytuację ze swoim zespołem, z szefem Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Do przeprowadzenia pilnego spotkania wzywał również premier Belgii Charles Michel i szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Wszyscy są jednak pewni, że wyniki greckiego referendum spowodują spadek wartości euro i akcji. Europejski TASS źródło w Brukseli poinformował, że sytuacja w sprawie Grecji zostanie rozpatrzona na nadzwyczajnym posiedzenie Eurogrupy, gdzie spotkają się ministrowie finansów z 19 krajów strefy euro, jeśli jednak to nie wystarczy do podjęcia decyzji, może być konieczne przeprowadzenie konsultacji z Radą Europejską. Frekwencja na zakończonym wczoraj w Grecji referendum w sprawie porozumienia z wierzycielami wyniosła 62,5%.

Jeszcze na etapie wyników pośrednich, po tym, jak stało się jasne, że wygrywającą odpowiedzią jest „nie”, na głównym placu w Atenach zaczęły się zbierać przeciwnicy pomocy, aby świętować swoje zwycięstwo. A po ogłoszeniu ostatecznych wyników w greckiej stolicy z dala od centrum Aten rozpoczęły się zamieszki – według AP, około 150 osób, zaczęło rzucać w policjantów koktajlami mołotowa, a także podpalano śmietniki. Rzecznik rządu po ogłoszeniu wyników głosowania powiedział, że Grecja w dalszym ciągu chce wznowić negocjacje z międzynarodowymi wierzycielami w celu zawarcia umowy w sprawie swojego zadłużenia. Przypuszcza się, że negocjacje powinny zakończyć się szybko – być może, potrwają tylko dwa dni.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments