Były szef MFW pomoże Kubie budować stosunki gospodarcze z USA

Wiadomości

Były szef Międzynarodowego Funduszu walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn, którego ponad jedna trzecia francuzów widzi jako następnego prezydentem kraju, wznowił swoją karierę polityczną z dala od ojczyzny. 66-letni ekonomista będzie od teraz doradzać władzom Kuby, by pomóc im odbudować stosunki gospodarcze z USA. Przy tym Strauss-Kahn na razie nie planuje powrotu na francuską scenę polityczną, powołując się na dobre źródła.

Według nowych informacji, miejscem stałego zamieszkania wpływowego bankiera jest Maroko. Dziennikarze przypominają też, że na koniec czerwca Strauss-Kahn zaczął robić pierwsze kroki do powrotu do „wielkiej polityki”, publikując raport składający się z trzech stron w języku francuskim i angielskim pod tytułem „Uczyć się na własnych błędach”, w którym opisał drogę wyjścia Grecji z kryzysu gospodarczego. W tekście zaznaczył, że jest gotów wziąć część odpowiedzialności za błędy popełnione przez MFW. Strauss-Kahn zaproponował także, by MFW nie udzielało już Atenom pomocy finansowej, ale by przedłużyły czas spłaty długów. Ponadto, ekonomista wezwał, by anulować Grekom część zadłużenia.

Były kolega Strauss-Kahn w partii Socjalistycznej Julien Dre zaznaczył, że pomimo skandali, które nadszarpnęły jego reputację, były szef MFW pozostaje jednym z najbardziej szanowanych ekonomistów świata. „Można łatwo zobaczyć różnicę między nim i obowiązującym szefem MFW. Można słusznie zauważyć, że proponowałby znacznie bardziej ciekawe rozwiązanie greckiego kryzysu – wzorując się na jego raporcie. Ma bardzo dużo wiedzę i umiejętności, których po prostu należałoby użyć” – powiedział Dre, o swoim przyjacielu.

Dodał również, że Strauss-Kahn do tej pory nie jest gotowy wybaczyć francuskim politykom, w tym kolegom z partii, którzy to niejednokrotnie pozwalali sobie na różne, czasem bardzo krzywdzące, komentarze na temat jego osoby. Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone i Kuba poinformowały o zamiarze przywrócenia stosunków dyplomatycznych w grudniu ubiegłego roku i od tamtej pory prowadzą rozmowy na temat otwarcia ambasad. Jednocześnie administracja USA zniosła ograniczenia o dwustronnym handlu. Oprócz tego, Kuba została wykluczona z amerykańskiej listy państw, które wspierają terroryzm.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments