Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać do kredytu hipotecznego?

Ubezpieczenia

Podjęcie decyzji odnośnie zaciągnięcia kredytu hipotecznego, nie jest sprawą prostą. Pomimo wielu porad i wskazówek, wiąże się to z dużym stresem. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ubezpieczenia domu, które jest obowiązkowe. Jak bez dodatkowego stresu ochronić dom?

W przypadku ubezpieczenia domu pod kredyt hipoteczny, najczęściej wybierana jest jedna z 2 dróg. Pierwszą jest zakup polisy, której zakres będzie odpowiadał jedynie wymogom stawianym przez bank. Drugą z kolei, będzie wybór takiego ubezpieczenia, które nie tylko spełnia kryteria kredytu, ale jest też dopasowane do właściciela nieruchomości.

Minimum – tylko to, czego wymaga bank
Każdy kredyt hipoteczny to duże ryzyko dla każdego banku. W końcu udzielany jest na bardzo długi czas i nie wiadomo, co może się w ciągu tych kilkudziesięciu lat zdarzyć. Dlatego właśnie jednym ze stawianych wymogów jest zakup polisy, która będzie chronić nieruchomość od pożarów i zdarzeń losowych. To wymóg stawiany za każdym razem. W razie zniszczenia domu lub mieszkania, odszkodowanie pokryje resztę zadłużenia.

Jeśli spojrzeć na to od strony ubezpieczenia, to jest to zakres minimalny, który chroni jedynie mury i elementy stałe. Składka jest w takim przypadku najniższa z możliwych, jednak w razie innych nieszczęść nie ma mowy o odszkodowaniu. Elementami stałymi można nazwać rzeczy, które są na stałe połączone z budynkiem, czyli podłogi (panele, kafelki), okna, drzwi, czy też instalacje. W razie uszkodzenia lub zniszczenia nieruchomości, całość środków, które wypłaci towarzystwo zostanie przelana na konto banku. Jest to również ochrona w przypadku, gdy szkoda nie jest całkowita, ale doprowadziła do znacznego obniżenia wartości domu lub mieszkania.

Maksimum – ubezpieczenie dopasowane do siebie
Bank może zasugerować lub polecić konkretne towarzystwo, ale nie może takowego narzucić. W związku z tym, właściciel nieruchomości może samodzielnie zadecydować o tym, gdzie wykupi ochronę i jaki będzie jej zakres. Jest to więc drugi sposób ubezpieczenia nieruchomości, czyli rozszerzenie ochrony i dopasowanie jej do właściciela domu. W tym przypadku kredytobiorca nie ogranicza się podstawowego minimum i dobiera taką polisę, która nie tylko będzie chronić mury oraz elementy stałe obiektu, ale też jego wyposażenie. Zawsze można też zdecydować się na dodatkowe polisy jak OC w życiu prywatnym, czy assistance domowe.

Jest to rozwiązanie, które nie tylko spełnia wymagania banku, ale także daje korzyść dla spłacającego kredyt. Rata co prawda będzie wyższa, ale z tego rodzaju polisą, nie straszne będą szkody w wyposażeniu i ruchomościach domowych, które bank nie interesują. Aby nie przepłacić, warto skorzystać z różnego rodzaju narzędzi, jakie oferuje Internet. Warto sprawdzić też oferty na ubezpieczenie domu w rankomat.pl, jednej z najlepszych porównywarek tego typu ofert.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
LEniak
LEniak
6 lat temu

Ciężko jest znaleźć coś w rozsądnej cenie, przeważnie ceny bywają wysokie.
Ale warto skorzystać z porównywarki, można się zaskoczyć tak jak ja. W rankomacie znalazłem ofertę pzu z obniżką do – 40% :)

daimos
daimos
6 lat temu

Przede wszystkim to warto poszukać ubezpieczenia niezależnie od banku, bo może okazać się, że będzie tańsze albo z szerszym zakresem przynajmniej.