Jak korzystnie kupić mieszkanie?

Oszczędności i inwestycje

Kupno nieruchomości to nie lada wyzwanie. Warto poświęcić nieco więcej czasu, aby znaleźć lokal o odpowiedniej wielkości, w atrakcyjnej okolicy, a przede wszystkim – w przystępnej cenie. Przemyślana decyzja to również większa szansa, że w razie sprzedaży lokalu nie stracimy na tym interesie.

Na cenę nieruchomości w bardzo dużej mierze wpływ mają czynniki ekonomiczne, takie jak popyt, podaż i możliwości finansowe potencjalnych kupców. Ponieważ aktualnie mieszkań jest wiele, ale brakuje na nie zapotrzebowania – również ze względu na trudności w otrzymaniu kredytu na taką inwestycję – cena lokali mieszkalnych w ostatnim czasie nieco spada. Co jeszcze wpływa na wartość mieszkania?

Dobra lokalizacja to podstawa
Według specjalistów jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na cenę nieruchomości jest jej lokalizacja. Najdroższe mieszkania to te w pobliżu centrum, ale istotne znaczenie ma także otaczająca infrastruktura, a więc bliskość komunikacji miejskiej, szkół i przedszkoli, przychodni zdrowia, a nawet – terenów zieleni. Również umiejscowienie mieszkania na planie budynku wpływa na wartość nieruchomości. Mniej cenne są te z oknami wychodzącymi na ulice, ze względu na hałas wpływający negatywnie na komfort mieszkania w takim lokalu. Również to, na jakiej wysokości umiejscowione jest lokum odzwierciedla się w cenie za metr kwadratowy. Bardziej wartościowe są mieszkania położone na wyższych kondygnacjach. Dlaczego? Jest ono bardziej doświetlone (więcej trzeba zapłacić za lokale z oknami wychodzącymi na zachód i południe), bezpieczniejsze (im wyżej, tym trudniej będzie się do niego dostać ewentualnemu złodziejowi) i bardziej komfortowe – z pewnością roztaczają się z niego piękniejsze widoki, a ponadto lokatorzy nie będą narażeni na ciekawskie spojrzenia przechodniów.

Powierzchnia mieszkania
Oczywistym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest również jego wielkość – im większa powierzchnia, tym więcej zapłacimy za lokal. Trzeba też pamiętać, że balkony czy tarasy to dodatkowy metraż. Podczas poszukiwania nieruchomości warto też zwrócić uwagę na rozlokowanie poszczególnych pomieszczeń, zwłaszcza jeśli zamierzamy je później wynajmować, np. studentom. Najbardziej wartościowe są te, gdzie nie ma pokoi przechodnich ani aneksów kuchennych, ponieważ w każdym z pomieszczeń będzie można umieścić lokatora. Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się tzw. mikroapartamenty – pierwsza tego typu inwestycja powstała we Wrocławiu, ale mieszkania mniejsze od tradycyjnych kawalerek powstają również w Warszawie. Charakteryzują się one wysokim standardem, a grupę docelową stanowią właśnie studenci, oraz absolwenci, którzy zaczynają pierwszą pracę. Więcej o tych lokalach można poczytać m.in. na www.dantex.pl/inwestycja/wolska-2.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym to zazwyczaj gwarancja, że podczas budowy użyte zostały dobrej jakości materiały budowlane. Nieco tańsze będą lokale z rynku wtórnego w „bloku z wielkiej płyty”. Jeśli decydujemy się na to drugie rozwiązanie, koniecznie powinniśmy sprawdzić jaki jest stan prawny nieruchomości, a więc czy nie jest ona np. obciążona hipoteką.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments