Waluta w Indiach

Waluty

Nie da się ukryć, że w naszym życiu pieniądze występują na każdym kroku. Dla wielu z nas jest to symbol siły i dostatku. Jednak czym tak naprawdę jest pieniądz? Dla jednych jest to środek niezbędny do życia dla innych tylko pośrednik wymiany towarów bądź usług. Niezależnie od tego, kim jesteśmy i gdzie się znajdujemy towarzyszy on nam wszędzie, choć nie zawsze pod tą samą postacią.

Walutą obowiązującą w Indiach jest rupia indyjska. Jej historia sięga blisko 6 wieków przed naszą erą, kiedy to rodowici mieszkańcy Indii stosowali małe monety jako środek pośredniczący w wymianie towarów, nazywając je mianem rupii. Jednak oficjalnie obecna nazwa waluty została wprowadzona dopiero w XVI wieku. Praktycznie od tamtej chwili rupia była ściśle uzależniona od wpływów Wielkiej Brytanii. Wszelkie ich działania kolonialne oraz wieloletnie uzależnienie Indii od krajów europejskich spowodowało, iż europejczycy sprawowali silną kontrolę nad tą walutą.

Aktualnie w obiegu można spotkać monety o nominałach 1, 5, 10, 20, 25, 50 paisa oraz 1, 2, 5, 10 rupii. Można je spotkać w różnych kształtach jednak zawsze awersem jest podobizna Iwa Asoki natomiast rewers to wartość nominalna oraz data wybicia. Poza monetami w Indii obowiązują również banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 oraz 1000. rupii. Na wszystkich banknotach znajduje się podobizna znanego przywódcy Mahatmy Gandhiego a na drugiej stronie widnieją indyjskie obiekty oraz zwierzęta.

Warto zwrócić uwagę, iż waluta ta jest jedną z nielicznych na świecie, która nie może być swobodnie wymieniana na terenie Indii, ze względu na restrykcje prawne, które jasno określają sytuacje, w których można zamienić pieniądze. W momencie gdy chcemy dokonać wymiany należy udać się do autoryzowanego kantoru oraz zadeklarować cel użycia. Tylko po spełnieniu tych warunków wymiana rupii będzie możliwa na inne waluty.

Pieniądz towarzyszy nam na każdym kroku. Jednak jego wartość może być inna w zależności od miejsca w którym się znajdujemy. Warto więc przed wyjazdem za granicę zorientować się jaka waluta jest obowiązująca na terenie danego kraju i odpowiednio wcześnie się w nią zaopatrzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments