Leasing dla firm – dlaczego warto?

Firma

Leasing w przypadku firm to jedna z korzystniejszych form finansowania inwestycji. Nie powoduje zmian w aktywach oraz pasywach. Dodatkowo pozwala zmniejszyć jednorazowy koszt związany z zakupem danego środka trwałego. Co jednak decyduje o tym, że firmy wybierają właśnie leasing?

Wydatki rozliczone w kosztach

W zależności od rodzaju leasingu, ponoszone wydatki mogą w całości lub częściowo obniżyć wysokość zobowiązań podatkowych. W przypadku leasingu operacyjnego korzystający zalicza do kosztów uzyskania przychodu raty netto oraz opłatę wstępną. Natomiast w przypadku leasingu finansowego leasingobiorca zalicza do kosztów część odsetkową rat leasingowych oraz amortyzację.

Leasing łatwiejszy do uzyskania

Firmy leasingowe cechuje większa elastyczność w udzielaniu finansowania. Banki natomiast muszą trzymać się obwarowań, jakie stawia im prawo. To bardzo ważne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. W ich wypadku uzyskanie leasingu na zakup samochodu lub parku maszynowego jest po prostu łatwiejsze.

Leasingodawcy często nie wymagają od firmy określonego stażu funkcjonowania na rynku. Ważniejsza dla nich jest ogólna kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Nie mają też tak restrykcyjnych kryteriów dotyczących wysokości uzyskiwanych dochodów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku debiutujących na rynku firm, które nie mogą się jeszcze pochwalić znacznymi zyskami.

Leasing to mniej formalności

W porównaniu do kredytu, leasing np. w Raiffeisen Leasing,  wymaga mniejszych formalności. Banki są zobowiązanie sprawdzić dokładnie historię każdego klienta. Zwykle potrzebują nie tylko dokumentów o uzyskiwanych dochodach, ale też zaświadczenia o regularnie płaconych zobowiązaniach. Zazwyczaj też sprawdzają, czy dana firma nie ma negatywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej.

Natomiast w przypadku leasingu najczęściej wystarczą tylko dokumenty rejestrowe firmy i dokonanie wpłaty wstępnej. W przypadku wątpliwości firma leasingowa może również poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Jednak w porównaniu do banków, leasingodawcom podjęcie decyzji o przyznaniu dofinansowania zabiera zazwyczaj mniej czasu. Informacje o wszystkich szczegółach dotyczących formalności 

Przedmiot nie kupowany na własność

Zazwyczaj wraz z ostatnią ratą leasingodawca przenosi prawa własności na leasingobiorcę. Jednak nie jest to przymus jak w przypadku kredytu bankowego. Tutaj dana rzecz od razu wchodzi do środków trwałych firmy, kredyt powiększa zobowiązania. Oznacza to zmiany w bilansie firmy, które nie zawsze stawiają ją w korzystnym świetle w oczach potencjalnych partnerów biznesowych. Natomiast w leasingu wszystko zależy od zapisu w umowie oraz od rodzaju rzeczy na jaki jest wzięty.

W przypadku nietypowych maszyn lub specjalistycznych sprzętów, przedmiot taki zazwyczaj przechodzi na własność leasingobiorcy. Natomiast gdy jest to przedmiot popularny i łatwo zbywalny, np. samochód, to częstą praktyką jest niewykupywanie go przez leasingobiorcę. Zazwyczaj po zakończeniu takiej umowy, podpisuje on następną na nowy pojazd.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
6 lat temu

Dziękuję za ten artykuł. Rozjaśnił mi parę rzeczy jeśli chodzi o leasing.

Holyshit
Holyshit
6 lat temu

Naprawdę super ;)

Mati
Mati
6 lat temu

Artykuł naprawdę pomocny, mogę brać teraz auto na leasing bez żadnych przeszkód. Dzięki.