Jak oszczędzać na walutach?

Waluty

W XXI wieku oszczędzanie na walutach jest jak najbardziej możliwe. Istnieje bowiem wiele rozwiązań, które to umożliwiają. Tyczy się to zwłaszcza wymiany walut. Wystarczy jedynie skorzystanie z odpowiedniej platformy, aby na przewalutowaniu względem banków oraz kantorów stacjonarnych zaoszczędzić naprawdę wiele.

Dlaczego nie warto dokonywać przewalutowania w bankach oraz kantorach stacjonarnych?
Mimo że banki oraz kantory stacjonarne nadal są najpopularniejszymi sposobami na wymianę walut, to korzystanie z nich nie należy do bardzo opłacalnych. Każde przewalutowanie w tych instytucjach jest bowiem obarczone sporym spreadem walutowym. W bankach sięga on nawet 10%, a w kantorach stacjonarnych 5%. Decydowanie się na banki czy kantory stacjonarne powinno być zatem ostatecznością i jeżeli już wymieniać w nich walutę to jedynie niewielkie kwoty. Przy większych i systematycznych wymianach w skali całego roku, straty będą naprawdę bardzo duże.

Jaka alternatywa jest dostępna?
W kwestii oszczędzania na walutach najlepiej postawić na wymianę ich w kantorach online bądź społecznościowych platformach wymiany walut. Mimo, że te pierwsze działają na bardzo podobnej zasadzie, co kantory stacjonarne, są bardziej opłacalne. Wynika to ze skali na jaką działają kantory internetowe. Są one po prostu w stanie dotrzeć do znacznie większej liczby klientów. Dodatkowo koszty, jakie ponoszą kantory online są niższe, ponieważ nie są zmuszone do wynajmowania wielu lokali oraz zatrudnianiu tak dużej liczby pracowników. Są również dostępne przez 24h na dobę, co przekłada się na kolejne zyski. Wszystko to sprawia, że w kantorach online spready często wynoszą poniżej 1%. Wymiany w nich należą zatem do naprawdę bardzo opłacalnych.

W kwestii opłacalności bardzo dobrze prezentują się również platformy społecznościowej wymiany walut. Szczególnie warta poznania jest platforma: https://www.walutomat.pl/ . Jej długa obecność na rynku przejawia się tym, że korzysta z niej już ponad 190 tysięcy osób. Jest to bardzo istotne, ponieważ w tego typu serwisach kursy walut ustalają sami użytkownicy. To również od nich zależy czy wszystkie waluty będą stale dostępne. W przypadku Walutomatu nie ma o to żadnych obaw. Praktycznie nigdy nie zdarza się sytuacja, że dana waluta nie jest dostępna. Dzięki temu, że kursy wymiany ustalane są przez użytkowników, a platforma w żaden sposób nie ingeruje w nie, to nie można mówić o spreadzie walutowym. Jedyną opłatą za wymianę jest prowizja wynosząca 0,2% transakcji, która pobierana jest przez sam serwis.

Podsumowanie
Oszczędzanie na walutach opiera się więc w głównej mierze na wybraniu odpowiedniej platformy do przewalutowania posiadanych środków pieniężnych. W tej kwestii bardzo dużą przewagę mają kantory online oraz systemy społecznościowej wymiany walut. Jeżeli zatem pragniesz zaoszczędzić, to powinieneś zdecydować się na wybranie któregoś z tych dwóch rozwiązań. Dzięki nim odczujesz naprawdę dużą różnicę jeżeli chodzi o przewalutowanie.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments