Spóźnienie w spłacie pożyczki – czym grozi?

Kredyty

Szybkie pożyczki, czyli popularne chwilówki, udzielane są na niewielkie kwoty i na stosunkowo krótki okres. O ile oddajemy dług w terminie, pożyczka kosztuje nas niewiele, albo nawet nic – dzięki wprowadzanym przez pożyczkodawców promocjom. Co jednak, jeśli nie spłacimy długu w terminie?

Postępowanie w razie spóźnienia w spłacie pożyczki
Terminy umowne pożyczek-chwilówek są najczęściej niezbyt długie – wynoszą zwykle nie więcej niż miesiąc. Pożyczkobiorcom nieoddającym pieniędzy w terminie grożą konsekwencje przewidziane przez ogólnie obowiązujące prawo i w zawartej umowie pożyczki. Firma viasms.pl dodatkowo wymienia je na swojej stronie internetowej:

  • naliczane jest oprocentowanie od zadłużenia przeterminowanego,
  • sprawa może zostać przekazana do postępowania przedsądowego,
  • następnie sprawa może zostać przekazana do postępowania sądowego,
  • po czym może nastąpić egzekucja komornicza.

W postępowaniu przedsądowym otrzymujemy przedsądowe wezwanie do zapłaty. W razie zignorowania go przez dłużnika pożyczkodawca wstępuje na drogę sądową – przekazuje wezwanie, w którym wydawany jest nakaz zapłaty, będący tytułem egzekucyjnym.

Czy można przedłużyć termin spłaty pożyczki?
Po zmianie obowiązującego prawa 1 marca 2016 firmy pożyczkowe wycofały możliwość automatycznego, odpłatnego przedłużania terminu spłaty. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnej opcji, aby uchronić się przed opisanymi wyżej konsekwencjami.

Pamiętajmy, że umowa pożyczki jest instytucją prawa cywilnego, możliwe jest więc umowne uzgodnienie innego sposobu uregulowania zobowiązania. Aktualnie praktykowanym rozwiązaniem jest refinansowanie pożyczki. Polega ono na tym, że na spłatę przeterminowanej pożyczki zaciągamy kolejną, w innej firmie. Za naszym upoważnieniem instytucja, wobec której jesteśmy zadłużeni, robi to za nas. Nowa pożyczka pokrywa istniejące zobowiązanie, dzięki czemu nie jest naliczane oprocentowanie od zadłużenia przeterminowanego i nie grozi nam skierowanie sprawy do sądu. Wówczas pozostaje spłata nowo zaciągniętej pożyczki w dalszym terminie.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
geldmarket Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
geldmarket
Gość
geldmarket

Niestety kosztami dlatego tak ważne jest przemyślenie podjętej decyzji i trzeźwą ocaną bez emocji czy jesteśmy wstanie spłacić dana pozyczke w terminie .