Czy warto wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

Kredyty

Każdy kredytobiorca zdaje sobie sprawę, że zaciągnięcie długu wiąże się z wieloletnim spłacaniem odsetek. Największym obciążeniem dla budżetu domowego jest kredyt hipoteczny, spłacany przez nas latami. Bywają natomiast okresy, kiedy posiadamy większą ilość wolnej gotówki oraz zastanawiamy się na co ją spożytkować. Często bierzemy wtedy pod uwagę wcześniejszą spłatę naszego zadłużenia. Przemyślmy, czy to na pewno dobre rozwiązanie.

Rodzaje kredytu – które warto spłacić szybciej?

Kredyt gotówkowy spłacany jest najczęściej w przeciągu 2 lat, w zależności od wysokości. Jego wcześniejsza spłata nie stanowi większego problemu – bank bowiem zdaje sobie sprawę, że takie sytuacje często mają miejsce i z tego powodu dokładnie opisał w regulaminie. Dodatkowo instytucje finansowe najczęściej nie wymagają od nas żadnych dodatkowych opłat związanych z takim zabiegiem. Oznacza to, że jeżeli dysponujemy większą kwotą, możemy bezproblemowo przeznaczyć ją na szybszą spłatę kredytu gotówkowego.

Jak to wygląda w przypadku kredytu hipotecznego?

Cała procedura jest dużo bardziej skomplikowana. Po pierwsze musimy zdawać sobie sprawę z rodzajów kredytów hipotecznych – istnieją bowiem kredyty w złotówkach oraz walucie obcej – w większość we frankach szwajcarskich. Spłata takiego zobowiązania nie zawsze okazuje się dla nas korzystna. Najistotniejszą kwestią w tym przypadku jest kurs walutowy, to on decyduje o wysokości naszej raty. Dlatego niezależnie od sumy wolnej gotówki, którą posiadamy, to właśnie kurs jest tym, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Warto postarać się o wcześniejszą spłatę kredytu walutowego w momencie, kiedy kurs walutowy jest niski. Więcej na ten temat przeczytasz na tym serwisie.

Nie zapomnijmy również o dokładnym przefiltrowaniu warunków umowy. W porównaniu do kredytów gotówkowych, hipoteczne zdecydowanie częściej są obciążone prowizjami w przypadku wcześniejszej spłaty. Dlatego zanim podejmiemy się natychmiastowej spłaty, która pozwoli nam pozbyć się obciążenia, zastanówmy się, czy jest to dla nas opłacalne. Może lepszym rozwiązaniem będzie zagospodarowanie wolnych środków w inny sposób np. wpłacając je na lokatę bankową, która dodatkowo pomnoży nasze oszczędności.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments