500 nowych miejsc pracy w zabrzańskiej strefie ekonomicznej. Jakie firmy inwestują na śląsku?

Firma Praca

Strefa ekonomiczna w Zabrzu liczy już 157 hektarów z bogatą infrastrukturą. Atrakcyjna oferta dla inwestorów przyciąga uwagę. Docelowo, w zabrzańskiej strefie zatrudnienie ma znaleźć aż 4,5 tysiąca osób.

 

Ogromna inwestycja

 

Regionalny Park Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Zabrzu, zwany w skrócie strefą ekonomiczną w Zabrzu to teren w północnej części miasta pomiędzy dzielnicami: Rokitnicą, Biskupicami i Mikulczycami. Teren liczący 157 hektarów znajduje się w dogodnej lokalizacji – zapewnia ją bliskość autostrad A1 i A4 oraz największego pod względem skali ruchu towarowego lotniska w Polsce: Katowice-Pyrzowice. Strefę podzielono na 45 działek ze świetną infrastrukturą drogową, siecią wodociągową, jak również energetyczną.

 

Jak dotychczas, Zabrze zainwestowało w rozwój strefy około 65 milionów złotych. Kwota wydaje się ogromna, jednak miasto widzi w inwestycji możliwość dużego rozwoju. Zabrze pozyskało również na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

 

Jakie firmy będą zatrudniać w Zabrzu?

 

W zabrzańskiej strefie pojawią się firmy z różnych branży, m.in. samochodowej, logistycznej, transportowej.

 

Jedną z nich jest firma Export Pack, produkująca opakowania, palety i skrzynie, która zatrudni 25 osób. Inna firma – Orbitvu – da pracę ponad 80 osobom przy produkcji sprzętu do automatycznego wykonywania fotografii produktowej. Kolejny zakład, który zamierza wybudować firma Orion Tools, da pracę 21 osobom. Na terenie zabrzańskiej strefy pojawi się również kilka firm produkujących części samochodowe. Ulus Metal Polska S.A. będzie produkować układy hamulcowe i amortyzatory, w ich zakładzie pracę znajdzie przynajmniej 80 osób. W strefie znajdziemy również koreańskich inwestorów: firma ERAE, która będzie w Zabrzu produkować moduły klimatyzacji, oraz YS Poland Autoparts. Spółka Jakon ma z kolei inne plany – wybudowanie na tym terenie hal, które mają następnie być wynajęte kolejnym inwestorom zainteresowanym działalnością gospodarczą w Zabrzu. Spółka nie będzie więc prowadzić działalności gospodarczej, a jedynie wynajmować hale przemysłowe, co jednak dodatkowo czyni strefę atrakcyjną dla inwestorów.

 

Na ten moment, w strefie działa już kilka zakładów: Schoeller Allibert (globalny koncern produkujący opakowania), zakład piekarniczy „Kłos”, firma Bud-Expert (stworzyła w strefie centrum laserowego cięcia blach i rur).

 

Rozwój strefy priorytetem dla miasta

 

Wygląda na to, że inwestycja opłaciła się – sprzedano już siedemnaście działek, z czego sześć w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy, a strefą interesują się kolejni inwestorzy. Jak mówi prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, „Przygotowaliśmy atrakcyjną, a przede wszystkim konkurencyjną ofertę dla inwestorów. Jak widać, spotyka się ona z dużym zainteresowaniem, o czym świadczą kolejne podmioty, które rozpoczynają działalność właśnie w Zabrzu. Warto dodać, że firmy zainwestują w naszym mieście blisko 300 mln złotych.” Prezydent podkreśliła, że rozwój terenów inwestycyjnych to w dalszym ciągu jeden z priorytetów samorządu Zabrza.

 

Warto zauważyć, że według Financial Times Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z najlepiej rozwiniętych stref ekonomicznych na świecie, zapewniając przedsiębiorstwom optymalne środowisko do rozwoju.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments