Czym jest pieniądz fiducjarny?

Waluty

Obecne czasy przyzwyczaiły nas do noszenia papierowych pieniędzy w portfelu, choć wypierają banknoty karty płatnicze. I właśnie kwota pieniędzy zgromadzona na koncie jest wyznacznikiem bogactwa.

Obecne czasy przyzwyczaiły nas do noszenia papierowych pieniędzy w portfelu, choć wypierają banknoty karty płatnicze. I właśnie kwota pieniędzy zgromadzona na koncie jest wyznacznikiem bogactwa. Czy zawsze tak było? Co wspólnego miał pieniądz z wiarą, czy pozwala czuć się bezpiecznie, gdy w polityce i gospodarce panują zawirowania? Czas to sprawdzić!

Na samym początku wyjaśnię, czym jest pieniądz fiducjarny. Jest to typ pieniądza, który uznawany jest za środek płatniczy w danym państwie. Jednakże nie posiada on pokrycia w złocie i innych dobrach, które posiadają trwałą wartość. Pieniędzy fiducjonarnych nie było można użyć do wymiany na towary spożywcze lub srebro. Ten rodzaj pieniądza powstaje z „niczego”, a będzie funkcjonował tak długo, aż gwarancję będzie dawał emitent. Wartość tego pieniądza opiera się głównie na zaufaniu do emitenta, a mówiąc prościej do Państwa i instytucji finansowych.

Geneza pieniądza fiducjarnego

Pierwsze wzmianki dotyczące pieniędzy papierowych pochodzą z X wieku, i była to waluta Chińska należąca do Wielkich Mingów. Miała ona tylko jeden nominał i była znacznie wygodniejsza niż ciężkie monety.

Międzynarodowy standard złota funkcjonował od XIX wieku i zakładał, że danej jednostce pieniądza odpowiadała konkretna waga złota. Emitenci, którzy byli w posiadaniu takiego pieniądza zobowiązywali się do wykupienia złota o tej wadze. Dzięki temu waluta miała stały kurs, i bez problemu można ją było wymieniać na walutę innego kraju według określonego parytetu.

Richard Nixon ówczesny prezydent w 1971 roku zlikwidował możliwość wymiany banknotów na złoto, jednocześnie znosząc konieczność gromadzenia oszczędności w złocie. Od tego momentu złoto straciło rolę, którą pełniło – pieniądza światowego i narodowego.

Cechy, które posiada pieniądz fiducjarny

Silne waluty, które obecnie cieszą się sporym zaufaniem, czyli frank szwajcarski lub też dolar amerykański to typowe przykłady pieniądza fiducjarnego. I mają one określone cechy wspólne, którymi są:

– emitują ją banki centralne w swoich krajach, które posiadają na ich wydawanie monopol,

– popyt na te pieniądze generowany jest przez instytucje państwowe,

– mogą przybrać formę pieniądza papierowego lub bilonu bitego z metali nieszlachetnych,

– wpływają na stabilność gospodarki, a także na jej koniunkturę.

Czy istnieje alternatywa dla pieniądza fiducjarnego?

Niestety nikt nie jest w stanie zmienić panującego obecnie systemu płatniczego, ale prawdą jest, że wiele osób ma spore zaufanie do państwa, banków i różnych instytucji finansowych. Z tego właśnie względu w dalszym ciągu bardzo popularne jest inwestowanie w złoto. Jest to zarazem sposób na zabezpieczenie się na przyszłość. W takich momentach tradycyjny, papierowy pieniądz traci nieco na swej wartości. Natomiast metale szlachetne takie jak złoto czy srebro trzymają swoją cenę, a z czasem ich wartość znacznie wzrośnie.

Nasuwa się tu stwierdzenie, że warto inwestować w złoto. Warto też poczytać o tym, na czym dokładnie polega inwestowanie w złoto, które złoto warto kupować i jakie występują inwestycje alternatywne. Dzięki temu zabezpieczymy się odpowiednio na przyszłość.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments