Czy potrafisz oszczędzać?

Lokaty Oszczędności i inwestycje

Jeśli niezbyt ci to wychodzi, to może chciałbyś dowiedzieć się jak to robić i dlaczego warto? Przeczytaj ten artykuł, to twoja sytuacja na pewno się poprawi. Każde osiągnięcie wymaga nieco poświęcenia. Szczególnie dużo uwagi powinniśmy poświęcać celom i osiągnięciom, które dotyczą nas i naszych najbliższych. Dlatego też powinniśmy cały czas wzbogacać się o wiedzę i w końcu dowiedzieć, w jaki sposób możemy skutecznie oszczędzać i co nam w tym pomoże.

Jak zapewnić sobie spokojną i wygodną przyszłość? Każdy chciałby to wiedzieć, jednak nie wielu stara się, aby tak było. My oczekujemy natychmiastowych efektów, jednak prawda jest taka, że aby coś osiągnąć, musimy się o to postarać. Najlepszym sposobem, na zapewnienie sobie lepszej jakości życia, jest oszczędzanie.

Dlaczego warto oszczędzać?

Niezaprzeczalnie oszczędzanie jest bardzo opłacalne i każdy powinien mieć na swoim koncie chociaż trochę oszczędności, które pomogą mu, gdy tylko nadejdzie jakaś trudna sytuacja życiowa. Nie chodzi tu wcale o to, że pogarszamy poziom swojego życia, aby kiedyś żyło nam się lepiej. Po prostu musimy tak zarządzać naszym budżetem domowym, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć wydatki i móc sobie pozwolić zarówno na odłożenie pewnej sumy, jak i na życie, w którym nie będziemy musieli sobie zbyt dużo odmawiać.

Z oszczędnościami nie jest też tak, że musimy je zostawić na kiedyś, na cięższe lata. Oszczędności mają służyć temu, by podnieść jakość swojego życia, by móc pozwolić sobie na spełnianie marzeń i nie musieć się o nic martwić. Właśnie na marzeniach powinniśmy się na początku skupić. Jest to chyba dla nas niezaprzeczalnie najlepsza motywacja. Każdy z nas ma jakieś marzenia, które bardzo chciałby spełnić, jednak jest kilka rzeczy, które przeszkadzają w tym. Jedną z tych rzeczy, są właśnie pieniądze. Pensja Polaków z roku na rok jest coraz wyższa, jednak my i tak zawsze będziemy mówili, że zarabiamy za mało. Prawda jest taka, że im więcej człowiek zarabia, tym więcej wydaje i duża część osób, nie panuje po prostu nad swoimi wydatkami i przez to nie odczuwa większej ilości dochodów. Jednak gdybyśmy mogli pozwolić sobie na odłożenie, chociaż części naszych miesięcznych dochodów, to życie stałoby się o wiele piękniejsze.

Wyznaczmy sobie w życiu cel, wypiszmy wszystkie nasze marzenia, jakie tylko mamy i dążmy do tego, aby je spełniać. Posegregujmy sobie wszystko i pomyślmy o tym, co chcielibyśmy zrobić na początku i ile pieniędzy musimy na to przeznaczyć. Teraz wystarczy tylko wyznaczyć sobie, ile na ten cel będziemy w danym okresie odkładali i postarać się, by naprawdę ta suma zawsze trafiała do miejsca, w którym gromadzimy pieniądze na marzenia. Na początku ta kwota będzie bardzo mała, jednak z czasem, im szybciej ona będzie się podwyższała, tym prędzej my będziemy chcieli osiągnąć wyznaczone cele. Jeśli już zaczniemy spełniać swoje marzenia po kolei, to nagle będziemy mieli coraz więcej pokładów energii i motywacji i oszczędzanie stanie się jeszcze łatwiejsze. Poza tym wpadniemy w pewien nawyk, dzięki któremu oszczędzanie będzie naprawdę łatwe i przyjemne.

Prócz marzeń, warto również odkładać tylko po to, aby mieć jednak jakieś zapasowe oszczędności na czarną godzinę. Nie jest to żaden konkretny powód i będzie nam zapewne szło to o wiele ciężej, ponieważ motywacja będzie znacznie mniejsza, jednak mimo wszystko jest to bardzo ważne. Po prostu musimy sobie uświadomić, że prócz przyjemności, w życiu mogą nas spotkać pewne nieprzyjemne sytuacje i również na to należy być gotowym. Jeśli więc ktoś jest odpowiedzialny, to postara się, aby mieć pieniądze zarówno na oszczędności, jak i na obowiązki i nagłe sytuacje.

Kiedy zacząć i kto może oszczędzać?

Tak naprawdę to sprawa jest bardzo indywidualna, ponieważ nie da się nikogo do tego zmusić i on sam musi to w sobie poczuć. Jeśli będzie wiedział, że potrzebuje pieniędzy, to jest właśnie ten okres, w którym powinien zacząć oszczędzanie. U niektórych jednak taki okres nigdy może nie wystąpić i tu pojawia się pewien problem, z którym można sobie jednak poradzić. Odpowiadając na pytanie kiedy, wystarczy powiedzieć sobie, że po prostu zawsze. Najlepiej jest już od najmłodszych lat mieć miejsce, skarbonkę, konto, czy nawet zwykły słoik, do którego będziemy wrzucali nasze oszczędności i tak z roku na rok będzie się to zwiększało. Powoli nauczymy się tego, czym są oszczędności i jaka jest ich wartość, a co najważniejsze, to zdobędziemy już pewne doświadczenie. Dodatkowo im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym więcej uzbieramy i tym lepiej opanujemy technikę odkładania pieniędzy.

Niektórzy mogą zacząć, mając zaledwie kilkanaście lat i jedynym ich źródłem dochodu, będzie kieszonkowe od rodziców, a niektórzy mogą zacząć oszczędzanie na niedługo przed emeryturą i również może im się udać, lecz oczywiście skutek może być już nieco mniejszy. Nie ważny jest więc wiek i czas, lecz najważniejsze są chęci, których nie może nam zabraknąć.

Jak już przed chwilą zostało wspomniane, oszczędzać może każdy, od najmłodszych do najstarszych. Problem tkwi w tym, że nie każdy potrafi i nie każdy ma do tego preferencje. Typowym konsumpcjonistom i zakupoholikom będzie o wiele trudniej, ponieważ u nich występuje pewna łatwość i lekkość w wydawaniu pieniędzy, nawet na niepotrzebne rzeczy. Jednak ze wszystkim da się poradzić. Osoba, która chciałaby zacząć oszczędzanie, powinna być przede wszystkim miła, mądra, zaradna, uczciwa, czuć wartość pieniędzy, mieć poczucie czasu i powinna mieć bardzo, ale to bardzo dużo zapału do pracy. Takie cechy będą najlepiej chyba charakteryzowały osobę, której w oszczędzaniu dobrze idzie. Należy natomiast poprawić nieco swoje zachowanie i charakter, jeśli zachowujemy się zbyt luźno odnośnie do pieniędzy i nie traktujemy ich bardzo poważnie. Musimy uważać na to, czy są one dla nas ważne i pod jakim względem. Należy też się dowiedzieć, co stoi na jakiej pozycji, w hierarchii wartości w naszym otoczeniu i do tego w pewnym sensie się dostosować.

Nie ma osób idealnych, dlatego też nie każdy może pochwalić się każdą z wymienionych cech, jednak na pewno większość, która pragnie oszczędzać lub już to robi, raczej takie posiada. Tu nie są ważne żadne wrodzone umiejętności, lecz po prostu nauka obserwacji, nauka planowania wydatków i poczucie wartości pieniądza. Tylko i aż tyle trzeba zrobić, aby jako tako nasze finanse zaczęły eksplodować w dobrym tego słowa znaczeniu. Ich stan z roku na rok będzie coraz wyższy, a my będziemy mogli cieszyć się spełnianymi marzeniami i spokojnym życiem.

Jeśli więc jesteśmy biednym uczniem, który dostaje kilkanaście złotych miesięcznie, czy też pracownikiem, który dostaje kilka tysięcy złotych miesięcznie, to każdy z nas może coś z tego zaoszczędzić. Wiadomo, że jeden może pozwolić sobie na więcej, jednak drugi już na nie. Nie znaczy to jednak, że jeśli mamy mało pieniędzy, to nie będziemy w stanie zaoszczędzić większej kwoty.

Kilka powodów, dlaczego warto

Jeśli dotychczasowe informacje nie dały rady nas zachęcić do tego, aby oszczędzać, to może czas poznać zaledwie kilka, spośród tych, które każdy z nas ma do dyspozycji, jednak nie zawsze je używa. W Internecie możemy znaleźć całe setki metod na oszczędzanie. Do każdej z nich powinniśmy podchodzić powoli i z dystansem. Może nam się nagle pojawić niesamowita reklama świetnego konta oszczędnościowego, jednak zanim skorzystamy z reklamy, lepiej jest przeczytać, na czym to konto polega i czy to nie będzie jedno wielkie oszustwo. Może też być tak, że nie potrzebujemy żadnych reklam, ogłoszeń itd. a sama inicjatywa oszczędzania pochodzi od nas.

Bardzo dużo możemy zyskać, jeśli będziemy oszczędzali na żywności. Chodzi tu zarówno o to, w jaki sposób się żywimy, jak i o to, gdzie kupujemy i jak często jadamy w domu, a jak często na mieście. Może najpierw pomyślimy nieco o naszym zdrowiu i skupimy się na tym, jak wybierać produkty zdrowe i jednocześnie takie, które pozwolą nam nie wydawać na nie fortuny. Może na zdrowsze jedzenie wydamy nieco więcej, niż gdybyśmy mieli to zrobić, kupując najtańsze produkty, jednak prawda jest taka, że w ten sposób zaoszczędzimy między innymi na zdrowiu. Ponieważ jeśli będziemy zdrowiej się żywili, to będziemy także rzadziej chorowali, a co za tym idzie, mniej będziemy wydawali pieniędzy na lekarza.

Robiąc zakupy, najlepiej jest zapisywać produkty, jakie kupujemy regularnie w ciągu miesiąca i zapisywać także ich ceny w konkretnych miejscach, aby potem dane produkty kupować tam, gdzie będzie najtaniej. Jednak nie popadajmy w szaleństwo i nie kupujmy każdego pojedynczego produktu w innym sklepie. Pod uwagę musimy również wziąć to, że część pieniędzy wydamy na paliwo i oczywiście przeznaczymy na to pewną ilość czasu. Jak wiadomo, czas to pieniądz, więc mimo że na początku czegoś nie zauważamy, to również na to musimy zwrócić naszą uwagę.

Przerobiliśmy już pokrótce to, gdzie się żywimy i w jaki sposób. Teraz czas zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz, szczególnie dla tych, którzy żyją i pracują w dużych miastach. Jak wiadomo, nie zawsze chce nam się robić rano śniadanie do pracy i wolimy wydać 5 zł na śniadanie i 5 – 10 zł każdego dnia na lunch, ponieważ jest to o wiele bardziej opłacalne, przynajmniej z naszego punktu widzenia. Wolimy mieć 10 minut więcej z rana niż 10 złotych więcej w portfelu. Jednak na końcu miesiąca okazuje się, że tylko na śniadania do pracy, wydaliśmy bardzo dużą kwotę. Dodajmy do tego jeszcze codzienną kawę po pracy na mieście i weekendowe wypady do restauracji i nagle robi się z tego kwota, która opiewa na kilkaset złotych miesięcznie. Czy zamiast wydawać tyle pieniędzy na coś, czego w sumie mogliśmy uniknąć, nie wolimy zaoszczędzić na wymarzone wakacje?

Jeśli już o marzeniach mowa, to one też mogą być naszą metodą na oszczędzanie. Chodzi już nie tyle o zbieranie na spełnienie tych marzeń i na przykład wyjechanie na wymarzone wakacje, co po prostu o to, że na tych marzeniach da się też w pewien sposób oszczędzić. Przyjmijmy na przykład, że chcielibyśmy wyjechać do jakiegoś kraju za granicą i zwiedzić w nim kilka miejsc, ponieważ śniliśmy o tym już od dzieciństwa. Może, zamiast korzystać z biura podróży, możemy na tym zaoszczędzić. Po pierwsze możemy poszukać na różnych stronach tanich ofert transportowych. Czasem trafią się naprawdę świetne okazje, z których aż żal byłoby nie korzystać. Również na miejscu, samemu organizując sobie trasę podróży i planując miejsca, które chcemy odwiedzić, możemy zaoszczędzić, wybierając dni, w których na przykład bilety do danych miejsc są tańsze. Wybierając podróż przez biuro podróży, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do tego, aby udać się do konkretnego hotelu. Tych kosztów da się uniknąć. Wystarczy zarejestrować się na jednej z wielu stron, na których ludzie z całego świata oferują sobie darmowy nocleg. Opiera się to na sporym zaufaniu, jednak zawsze warto, chociażby spróbować.

Teraz jednak pozostaniemy jeszcze przez chwilę w domu i może pomyślimy o tym, jak możemy zaoszczędzić na przykład na dostawcach różnych usług. Może zaczniemy od Internetu i telewizji. Internet nam jest raczej niezbędny i nad tym nie ma chyba co dyskutować, jednak czy tak samo jest z telewizją? Czy daje nam ona coś pożytecznego? Może jedyną jej funkcją jest pożeranie czasu i warto to zmienić? Oczywiście prócz czasu, pożera też energię, czyli dodatkowe koszty każdego miesiąca. Jeśli telewizji używamy wyłącznie do oglądania telenowel i talent show, to może lepiej zrezygnujmy z tego i jeśli już tak bardzo pragniemy mieć do tego dostęp, to wyszukujmy te programy w Internecie na stronach, gdzie po pewnym czasie od premiery, odcinki mogą być nawet darmowe. Jeśli już wspomnieliśmy o energii, to również na niej możemy zaoszczędzić. O ile dostawcę wody ciężko jest wybrać i jesteśmy zmuszeni na jednego konkretnego, to dostawcy energii elektrycznej mogą być różni. Porównajmy więc różne oferty z Internetu i wybierzmy tą, która będzie dla nas najlepsza, będzie oferowała najlepszą jakość dostawy, w zamian za optymalną cenę. Nie zapomnijmy też zużyciu mediów w naszym domu. Starajmy się oszczędzać zarówno wodę, jak i prąd i jeśli z czegoś nie korzystamy, to wyłączajmy to, ponieważ pobiera prąd nawet w trybie czuwania.

Weź się do roboty

Nie ma co za długo się nad tym zastanawiać. Jeśli jesteśmy zdecydowani na oszczędzanie, mamy cel i marzenia, to po prostu się za to weźmy. Możemy długo się zastanawiać i szukać wymówek, jednak prawda jest taka, że w wielu przypadkach nam się po prostu nie chce. Weźmy się więc za siebie i zawalczmy z naszym charakterem, podbudowując go i jednocześnie oszczędzając.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments