księgowość

Zasady prowadzenia księgowości na terenie Wielkiej Brytanii

Finanse osobiste Praca

Wielu przedsiębiorców w Polsce ze względu na obawy o kary nakładane przez US w pierwszej kolejności poszukuje dobrego biura rachunkowego, które zajmuje się prowadzeniem księgowości. W Wielkiej Brytanii nacisk ze strony lokalnego fiskusa jest zdecydowanie mniejszy, ale przedsiębiorcy, którzy przenieśli lub w najbliższej przyszłości chcą przenieść firmę do Anglii pomoc znajdą w firmach profesjonalnie się tym zajmujących.

 

Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej (Self-employed)

Najprostszą formą prowadzenia działalności na terenie UK jest firma jednoosobowa – Self-employed. Osoby, które zdecydowały się na samozatrudnienie w takiej formie, składać muszą roczne sprawozdania finansowe. Zawierają one w sobie:

 • osiągnięte przychody
 • poniesione koszty
 • wypracowany zysk, z którego wyliczany jest podatek do zapłaty (w Anglii wynosi on 19 proc.)

W Internecie znajdują się firmy pomagające przy rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej (Self-employed), jak i prowadzeniu za księgowość za Klienta. Najpopularniejsze pakiety oferowane to:

 • Standard — rozliczenie roczne Self-employed
 • Premium — rozliczenie roczne Self-employed, a dodatkowo program do fakturowania, elektroniczne archiwum dokumentów i telefoniczne konsultacje księgowe

Księgowość Spółek Limited

Spółka Limited to nieco bardziej zaawansowana forma działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii. Podatek wynosi tu 19 proc. wypracowanego zysku. Prowadzenie spółki jest równoznaczne z obowiązkiem złożenia rocznego sprawozdania finansowego zawierającego w sobie:

 • osiągnięte przychody
 • poniesione koszty
 • wypracowany zysk

Zazwyczaj decydując się na księgowość w tego typu firmach otrzymujemy:

 • przygotowanie corocznego oświadczenia dotyczącego dyrektorów i udziałowców firmy
 • prowadzenie kadr
 • rozliczanie płac

Poza tym pomagają w przesłaniu dokumentów księgowych do odpowiednika polskiego urzędu skarbowego — HM Revenue and Customs. Warto podkreślić, że w Anglii Spółka Limited rozliczenie składa raz do roku (w Polsce spółka z o.o. robić musi to każdego miesiąca). Dodatkowo na przesłanie takich dokumentów Spółka Limited w Anglii ma aż dziewięć miesięcy.

Inną różnicą jest rok obrotowy. W Anglii liczony jest on nie według kalendarza, ale wg daty rejestracji Spółki Limited, co pozwala na lepszą optymalizację kosztów. Dodatkowo wyższy jest tutaj próg rejestracji do podatku VAT. W Anglii wynosi on 85 tys. funtów (w przeliczeniu na złotówki ok. 425 tys. zł), podczas kiedy w Polsce jest ponad dwukrotnie niższy – 200 tys. zł.

Zalety księgowości przez pośrednika w Anglii

Księgowość ta to zestaw kompleksowych działań w zakresie księgowości, które mają pozwolić przedsiębiorcy prowadzącemu spółkę lub firmę jednoosobową w Anglii zająć się jej rozwojem i działalnością. Ze swojej strony pomagają zagwarantować dopasowanie oferty do profilu działalności i wielkości obsługiwanej przez firmy. Klientom oferują stałe działania oraz wsparcie. Poza przygotowywaniem kompletnej dokumentacji zapewniają telefoniczne i mailowe konsultacje ze swoimi księgowymi.

Gestoria Ramon Santafe – zajmujemy się doradztwem dla firm od 1996r. Obsługujemy firmy polskie, będące płatnikami podatku VAT w UE.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments