Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – do czego może posłużyć

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – do czego może posłużyć?

Emerytura Oszczędności i inwestycje

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) w zamyśle ustawodawcy miało i ma służyć przede wszystkim odkładaniu na emeryturę. Ma do tego zachęcić pewna pula zachęt podatkowych. Okazuje się jednak, że korzyści z odkładania na IKZE pieniędzy jest więcej i nie wiążą się one tylko i wyłącznie z osiągnięciem prawa do emerytury.

Indywidualne Konto

Polski prawodawca stworzył obywatelom dwa dodatkowe poza (istniejącym jeszcze zestawem ZUS+OFE+PPE) sposoby oszczędzania na emeryturę. Są to dwa rodzaje kont emerytalnych zwane IKE i IKZE. Różnią się one między sobą pod względem konstrukcji zachęt podatkowych.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego różni się od konta IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) tym, że w przypadku odkładania pieniędzy na IKZE osiągamy praktycznie od razu korzyść podatkową. Wartość wpłat na IKZE można odliczyć od dochodów deklarowanych w PIT tym samym pomniejszając podstawę opodatkowania. Dzięki temu oprócz odkładania pieniędzy na emeryturą uzyskujemy od razu namacalne korzyści w postaci obniżonego podatku.

Co więcej po ostatnich zmianach podatkowych, które miały miejsce dwa lata temu ustalono, że pieniądze które będziemy wypłacać z IKZE po osiągnięciu wieku emerytalnego będą opodatkowane bardzo korzystną stawką 10%. Jest to mniej niż najniższa obecnie stawka podatkowa.

Tę właściwość konta IKZE można wykorzystać aby zastosować je jako rodzaj tarczy podatkowej. Wyobraźmy sobie osobę, której do emerytury pozostało niewiele ponad pięć lat. Przywilej podatkowy związany z 10% stawką dla wypłacanych z IKZE środków ma zastosowanie kiedy IKZE było zasilane wpłatami przez pięć lat z rzędu. Po tych pięciu latach można już zgromadzone środki wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego korzystając na niższych podatkach. W ten sposób można niejako przesunąć swoje dochody w czasie i opodatkować je później niższą stawką niż obecnie. W przypadku osób, których dochody opodatkowane są wyższą stawką ta korzyść podatkowa będzie znacząca.

Konto IKZE można także potraktować jako rodzaj ubezpieczenia od utraty pracy. Otóż jest możliwość dokonania całkowitego zwrotu środków wpłaconych na IKZE (nie ma możliwości zwrotu częściowego). Oczywiście w takim przypadku stają się one opodatkowane według normalnych stawek skali podatkowej. Jeśli jednak w naszym życiu zdarzyłaby się sytuacja, w której pozostawalibyśmy bez pracy to możemy dokonać zwrotu z IKZE i wtedy zapłacimy co najwyżej podatek, ale przy barku innych dochodów będzie on zapewne całkiem znośny.

Co dalej z kontami emerytalnymi? Ostatnie zapowiedzi reform związanych z emeryturami każą się zastanowić nad tym czy opisane powyżej właściwości IKZE będą dalej aktualne. Obecny rząd nie przedstawił jeszcze żadnych konkretów, ale z zapowiedzi można się spodziewać że konto IKZE zostanie utrzymane. Może nawet zostanie ono rozwinięte np. poprzez zmianę limitu wpłat co dałoby większe możliwości oszczędzania na emeryturę i szansę zbudowania sensownej sumy pod koniec swojej zawodowej aktywności. Spodziewałbym się jednak na razie, że obecna jego konstrukcja nie ulegnie zmianie więc przynajmniej w tym momencie i według obecnych przepisów możliwe jest korzystanie z korzyści, które ono oferuje. Najbardziej doraźna z nich, czyli korzyść podatkowa jest rzecz jasna najszybciej odczuwalna.

Więcej na temat możliwości oszczędzania na emeryturę można poczytać na blogu Przegląd Finansowy między innymi pod adresem: http://www.przeglad-finansowy.pl/search/label/emerytury

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments