rozliczamy podatek PIT

Co powinieneś wiedzieć o podatku PIT

Firma Podatki Podatki

Rozliczamy podatek PIT – Rozliczanie się z urzędem skarbowym bywa uciążliwe i może powodować wiele trudności, a nie każdy może sobie pozwolić na księgową, która wszelkich wyliczeń dokona za niego. Czasem trzeba więc samodzielnie przebrnąć przez meandry kruczków prawnych. Warto najpierw zdobyć podstawowe informacje i orientować się w zasadniczych kwestiach, by uniknąć widma korekty.

Rozliczamy podatek PIT

 

 

Rodzaje formularzy

W Polsce wymienić można kilka podstawowych formularzy, za pomocą których rozliczamy podatek PIT. Są to:

– PIT28

– PIT36

– PIT36L

– PIT37

– PIT38

– PIT39

Najbardziej powszechnym z nich jest PIT37, ale warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy poszczególnymi formularzami, zwłaszcza, iż niektórzy podatnicy osiągają dochód z różnych tytułów.

Czego dotyczą poszczególne formularze?

Warto podkreślić, że deklaracje podatkowe składamy zawsze za rok poprzedni, nie za bieżący.

PIT28 jest formularzem przeznaczonym dla osób fizycznych, które w minionym roku podatkowym osiągnęły dochód w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Z tego typu rozliczenia mogą skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub będące wspólnikami spółek cywilnych lub jawnych. Mogą to być także osoby osiągające dochód np. z umowy dzierżawy czy najmu. Jeżeli dana osoba chce po raz pierwszy skorzystać z druku PIT28 ma obowiązek uprzedniego zgłoszenia, że będzie z takiej formy korzystała. W 2017 r. należało to zgłosić do 20 stycznia, a rozliczenie należało złożyć do 31 stycznia 2018 r.

PIT36 służy podatnikom, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. Także osobom, które osiągają dochody z najmu lub dzierżawy, pracowały za granicą lub też do dochodu wliczają środki uzyskiwane przez swoje małoletnie dzieci.

Formularz PIT36L służy do rozliczania pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19%-owym podatkiem liniowym.

Formularze PIT36 oraz PIT36L za rok ubiegły należy złożyć do końca kwietnia roku bieżącego.

PIT37 jest najpopularniejszą formą rozliczeń podatkowych wśród Polaków. Obejmuje dochody z tytułu umów o pracę, zleceń, osobiście wykonywanych działalności, renty bądź emerytury. Musi zostać złożony również najpóźniej z dniem 30 kwietnia danego roku.

PIT38 to druk dla podatników, którzy uzyskali dochód ze sprzedaży papierów wartościowych lub z tytułu objęcia udziałów w spółkach legitymujących się osobowością prawną.

Z kolei PIT39 to formularz, który służy do rozliczenia przychodu ze zbycia nieruchomości zbudowanych lub nabytych przez te osoby po 31 grudnia 2008 r.

Zarówno PIT38, jak i PIT39 muszą być złożone najpóźniej do 30 kwietnia roku następującym po roku osiągnięcia danego dochodu.

Sankcje za niedopełnienie obowiązku

W przypadku złożenia nieprawidłowej deklaracji, organ podatkowy może wezwać podatnika do korekty w postaci przedłożenia formularza adekwatnego do osiągniętych dochodów, natomiast, jeśli czas składania deklaracji minął, może na podatnika nałożyć karę finansową.

Pomoc w prawidłowym wypełnianiu deklaracji

By uniknąć błędów w rozliczeniach można zasięgnąć informacji we właściwym urzędzie skarbowym, tym bardziej, że czasem do danej deklaracji trzeba dołączyć jakiś inny dokument. Pomoc można uzyskać w biurze rachunkowym. Wygodne jest też korzystanie z aplikacji online, która przeprowadzi nas przez zawiłości podatkowe krok po kroku.

 

Artykuł powstał przy współpracy z ATT Księgowość

 

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments