Kredyt rolniczy na zakup ziemi

Kredyt rolniczy na zakup ziemi

Finanse osobiste Firma Kredyty

Kredyt rolniczy na zakup ziemi – Struktura polskich gospodarstw rolnych zmienia się. Coraz mniej jest gospodarstw małych, w których powierzchnia użytków rolnych wynosi 4-5 hektarów. Przybywa młodych rolników, którzy decydują się powiększyć swoje gospodarstwo. Dokupienie użytków rolnych to spory wydatek, którego wielu rolników nie jest w stanie udźwignąć. W takiej sytuacji decydują się na zaciągnięcie bankowego kredytu.

Kredyt rolniczy na zakup ziemi

Jaki kredyt wybrać?

Decydując się na powiększenie gospodarstwa za środki z kredytu, każdy rolnik musi sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie: czy bardziej korzystny będzie dla niego kredyt komercyjny, czy specjalny kredyt rolniczy na zakup ziemi? Oba te rozwiązania mają zarówno swoje zalety i wady. Z pewnością do zalet kredytu rolniczego na zakup ziemi jest fakt, iż jest on udzielany na preferencyjnych warunkach. Minusem z pewnością jest fakt, iż kwota kredytowania jest stosunkowo wysoka. Rozwiązaniem może być kredyt z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Taki kredyt będzie dla rolnika stosunkowo najtańszy, gdyż część odsetek zostanie oddana do banku przez Agencję. Ale ten kredyt ma także pewne wady. Nie można go dostać w dowolnie wybranym banku, a jedynie w tych, które zdecydowały się na podpisanie umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zrobiło to 7 banków. Otrzymanie kredytu preferencyjnego nie jest proste. To też można uznać za ich wadę. O wiele łatwiej rolnik może otrzymać kredyt komercyjny. Tego typu kredyt najłatwiej jest otrzymać w jednym z banków spółdzielczych, które specjalizują się w obsługiwaniu rolników. Kredyt komercyjny nie musi też być bardzo drogi. Obecnie oprocentowanie kredytów stoi na stosunkowo niskim poziomie. Minusem kredytu komercyjnego może być z kolei fakt, iż bank zażąda dodatkowego jego zabezpieczenia. Jak więc widać, podjęcie ostatecznej decyzji nie jest sprawą prostą. Należy jeszcze pamiętać, że oferta kredytów komercyjnych w poszczególnych bankach może się mocno różnić. Przed podjęciem decyzji warto więc porównać oferty kilku różnych banków.

Jaki jest koszt kredytu komercyjnego?

Składa się na niego oprocentowanie (najczęściej zmienne, chociaż można znaleźć banki, które oferują stałe oprocentowanie), marża i prowizja banku. Z reguły marża pobierana przez bank nie przekracza 3 punktów procentowych. Są banki, które dają możliwość negocjowania wysokości marży. Na negocjacje mogą jednak liczyć tylko ci rolnicy, którzy w tym właśnie banku zdecydowali się otworzyć konto osobiste. Oczywiście warunkiem niezbędnym do otrzymania kredytu komercyjnego, z którego środki zostaną przeznaczone na zakup gruntów rolnych jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Wielu rolników decyduje się na powiększenie swojego gospodarstwa. W sytuacji, gdy nie mogą zakupu gruntów rolnych sfinansować ze środków własnych, muszą ubiegać się o kredyt. Do wyboru mają kredyty komercyjne oraz kredyty preferencyjne. Każde z tych rozwiązań ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawione wad. Decyzja, który kredyt wybrać jest więc bardzo trudna.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez akademiarolnika.pl – blog specjalizujący się w tematyce finansów rolniczych.

 

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments