Jak mieć najtańsze OC na rynku

Jak mieć najtańsze OC na rynku?

Emerytura Finanse osobiste Oszczędności i inwestycje Ubezpieczenia

Jak mieć najtańsze OC – OC w Polsce jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego, kto posiada samochód. Niestety jest ono również ubezpieczeniem, które nie należy do najtańszych. Co gorsza, z roku na rok jego ceny idą w górę i zdaje się, że ta tendencja się utrzyma. Jak zatem radzić sobie z wysokimi opłatami za ubezpieczenie? Jak zmniejszyć koszty OC? Sprawdźmy.

Jak mieć najtańsze OC na rynku?

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Polisa OC w Polsce nie należy do najtańszych. Według badań, w drugiej połowie 2017 roku płaciliśmy za nią średnio 1150 zł. Jednak w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów, nadal jesteśmy odrobinę „do tyłu” z cenami, co mobilizuje działających na naszym terenie ubezpieczycieli do ciągłego windowania cen.

Wysokość indywidualnej polisy OC zależy od kilku czynników:

  • rodzaju auta,
  • kierowcy,
  • marki pojazdu,
  • wieku auta,
  • wieku kierowcy,
  • miejsca zamieszkania kierowcy,
  • zniżki za bezszkodową jazdę,
  • i pojemności silnika.

Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie niższego OC jest taki dobór powyższych czynników (o ile jest on oczywiście możliwy), aby umożliwić sobie obniżenie polisy. Jeśli chodzi o markę pojazdu, to zdecydowanie (paradoksalnie) powinniśmy unikać samochodów niemieckich. I z pewnością nasze zdziwienie jest tutaj ogromne, gdyż te auta cieszą się dobrą renomą, a systemy, które się w nich znajdują, mają przecież zmniejszyć ich wypadkowość. Jednak jak się okazuje, posiadacze Volkswagenów i Mercedesów za OC płacą najwięcej.

Nie bez znaczenia jest oczywiście i wiek auta. Im jest ono nowsze, tym większa zniżka na OC. Tutaj sytuacja zdaje się być dość jasna. Jeśli mamy do czynienia z nieco starszymi samochodami, to prawdopodobieństwo ich awarii się zwiększa. Łącznie z wysokością polisy OC.

Mieszkańcy większych miast również zapłacą więcej za polisę ubezpieczeniową swojego auta. Jeśli mamy zatem taką możliwość, to przenieśmy się z miejscem swojej rezydencji do okolicznych miejscowości. Będzie to nie tylko zdrowsze dla nas, ale i dla naszego portfela.

Kierowcy, którzy jeżdżą ostrożnie są wynagradzani przez swojego ubezpieczyciela. Mogą oni udowodnić swoją bezwypadkowość na podstawie historii, którą dysponuje ubezpieczyciel. Wiele kierowców korzysta z tej możliwości i dlatego mogą oni liczyć na niższe składki OC.

I ostatnie, ale niemniej ważna, jest oczywiście pojemność silnika. I tutaj sprawa jest również jasna. Im jest ona większa, tym naturalnie zapłacimy więcej.

Jak można jednak obniżyć OC samochodu, w przypadku gdy nie mamy możliwości lub zwyczajnie nie chcemy manipulować powyższymi?

1. OC z kimś, kto ma zniżki

Jednym z najbardziej znanych sposobów na obniżenie swojej składki OC jest przekonanie drugiej osoby, która ma wypracowane zniżki na stanie się współwłaścicielem Twojego auta. Wiele firm ubezpieczeniowych przy wyliczaniu wysokości OC bierze pod uwagę osobę, która ma więcej zniżek. Warto wykorzystać tę zależność. Zwłaszcza że współwłaścicielem pojazdu nie musi być jedynie osoba spokrewniona. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli my lub osoba posiadająca więcej zniżek spowoduje wypadek, to zarówno jej, jak i nam zostaną zabrane owe przywileje.

2. Korzystanie z OC poprzedniego właściciela

Dobrym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z polisą pojawia się wtedy, gdy kupujemy auto z rynku wtórnego. Jego poprzedni właściciel ma obowiązek przekazania polisy. Nie dajmy się jednak zwieść i przed zakupem nowego auta, sprawdźmy, czy wszystkie składki na OC zostały opłacone. Może zdarzyć się sytuacja, w której z kilku rat została zapłacona jedynie jedna. Warto to ustalić, gdyż może się okazać, że zamiast oszczędności będziemy musieli borykać się z dodatkowymi wydatkami.

3. Samochód ciężarowy czasowo wyrejestrowany w Wydziale Komunikacji

Coś dla właścicieli samochodów ciężarowych. Warto wiedzieć o tym, że jeśli nie korzystamy z samochodu ciężarowego, to na ten czas warto go wyrejestrować w Wydziale Komunikacji. Dzięki temu na OC będziemy mogli oszczędzić nawet 5% jego wartości. Niestety taką możliwość mają jedynie właściciele samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Zasada ta nie dotyczy aut osobowych i tych, których waga nie przekracza 3,5 tony.

4. Porównywanie ofert

Jednym z najważniejszych sposobów na najtańsze OC jest oczywiście porównywanie cen poszczególnych ubezpieczycieli. Warto swoje porównania zacząć już na etapie przeglądania internetowych ofert. Powinniśmy jednak wiedzieć, że zakup OC przez internet nie jest najlepszym pomysłem. Jak się okazuje ceny za tę transakcję online są wyższe niż np. u agentów, którzy mają do swojej dyspozycji specjalne zniżki. Umów się zatem z nimi na spotkania i sprawdź, który ma najlepszą ofertę.

Źródło: „Poradnik: Jak mieć najtańsze OC samochodu na rynku (7 sposobów!)”https://zaradnyfinansowo.pl/poradnik-jak-miec-najtansze-oc/

Jak mieć najtańsze OC na rynku?

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments