Morskie transportowanie

Morskie transportowanie

Firma usługi

Morskie transportowanie – Wiele gałęzi przemysłu nie miałoby dzisiaj racji bytu gdyby nie transport i logistyka. Najlepszym transportem dla przemysłu stoczniowego wciąż jest transport morski. Chociaż dzisiaj z tego rodzaju transportu korzystają też przedstawiciele innych gałęzi przemysłu.
Transport morski w Polsce to głównie transport międzynarodowy czyli transport dalekomorski.
Dlatego ważne jest jak w takim transporcie są zabezpieczane i przewożone towary oraz jakie są metody transportu dużych ładunków.

Morskie transportowanie

Transport morski to transport najstarszy, jest to idealny transport dla ładunków ponadgabarytowych. Obecnie jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura morska a możliwości przewozu towarów o różnych kształtach i o nienormatywnych wielkościach są przeogromne.

Statki dają ogromne możliwości, to na nich można transportować turbiny wiatrowe, wielkie konstrukcje, kontenery czy ogromne załadowane skrzynie. Ważny jest sposób zabezpieczania tychże wielkich towarów, ważne jest by transportowane towary nie przemieszczały się na pokładach statków oraz by nie zagrażały ludziom i całemu danemu transportowi.

Towary powinny być bardzo dobrze zabezpieczone na burcie każdego statku. Te prace wykonują odpowiednie brygady sztauerskie, zatrudnione na etacie w porcie lub pracownicy firm specjalizujących się zabezpieczaniem i pakowaniem towarów na statkach. Odpowiednie zabezpieczenie towarów na statkach ma ogromne znaczenie w przypadku towarów bardzo cennych, różnego rodzaju turbin czy generatorów.

Zanim statek zostanie załadowany załoga statku musi mieć zrobiony plan załadunku. W takim planie bierze się pod uwagę:

– kolejność portów docelowych,

– stateczność statków,

– oddzielenie kolejnych ładunków.

Kartony pakuje się do skrzyń drewnianych, a skrzynie umieszcza się w kontenerach, które z kolei bardzo dobrze zabezpiecza się do burty statku, by podczas trasy nie przemieszczały się. Jedynym problemem przy tak ścisłym załadowaniu towarów na statku są otarcia kontenerów lub skrzyń. Do portów dostarczane są kontenery już zapakowane i zaplombowane.

Należy brać pod uwagę fakt, że towary drogą morską przemieszczają się przez długi czas oraz są narażone na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Dlatego też pakowanie towarów przeznaczonych na transport drogą morską trwa długo i musi być bardzo dobrze wykonane.

Cały ładunek w kontenerach powinien być stabilny, dlatego wykorzystuje się do tego celu specjalnie wykonane drewniane stelaże, które posiadają specjalne poduszki powietrzne. Oprócz tego towar ma specjalne zabezpieczenia przeciwwilgociowe.

Czasami na pakunkach dodatkowo umieszcza się urządzenia monitorujące, jest to specjalne działanie, które ma dodatkowo zabezpieczyć dany towar.

Kontenery sztauowane są wzdłuż statku, uwarunkowane to jest tym, że podłużne ściany kontenerów są mocniejsze. Ustawienie kontenerów na stosie, sprawia, że nie mogą się one na pokładzie przesuwać. Statki, które są kontenerowcami mają specjalne wnęki na kontenery i dlatego nie trzeba tam specjalnie mocować załadunku.

Dobrze załadowane statki wypływają z towarami w świat.

 

Artykuł : Morskie transportowanie – powstał przy współpracy z Danpol

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o