Przeszczep włosów

Przeszczep włosów: czym jest i jak wygląda?

poradniki Uroda i zdrowie

Utrata włosów to problem, z którym zmagają się głównie mężczyźni, jednak warto wiedzieć również o tym, iż niektóre kobiety w związku z zaburzeniami hormonalnymi również zmagają się z takim problemem. Czy można jednak sobie z tym w jakiś sposób poradzić? W takim przypadku najlepszym wyjściem z sytuacji jest przeszczep włosów a w ostatnich latach coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się metoda FUE, czyli follicular units extraction. Jakie jednak są wskazania do przeszczepu włosów, w jaki sposób należy przygotować się do zabiegu i jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

 

Czym jest przeszczep włosów metodą fue?

Przeszczep włosów metodą FUE to w pełni nowoczesny zabieg, który polega na bardzo precyzyjnym pobraniu mieszków włosowych z określonego obszaru głowy, a następnie przeszczepieniu ich tam, gdzie nastąpił ich ubytek. Największą i zarazem najważniejszą zaletą tej konkretnej metody jest fakt, iż w trakcie pobierania pojedynczych mieszków włosowych na określonym obszarze pozostają jedynie niewielkie blizny, których po przeprowadzonym zabiegu w ogóle nie widać (gdyż są tak niewielkie).

Jakie są wskazania do przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów polecany jest w szczególności tym wszystkim osobom, które zmagają się z problemem niewielkich ubytków owłosienia w takich miejscach jak zakola, czubek głowy oraz brwi. Jeśli chodzi natomiast o opisywaną metodę FUE to sprawdza się ona idealnie u osób, które mają skłonność do powstawania szerokich i przerostowych blizn.

W jaki sposób należy przygotować się do przeszczepu włosów?

W pierwszej kolejności należy oczywiście wybrać się na wizytę konsultacyjną, dzięki której lekarz będzie mógł zapoznać się nieco bliżej z problemem i zleci wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków, które zawierają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy oraz Aspiryny. Na dobę przed przeszczepem włosów nie należy z kolei pić alkoholu oraz mocnej kawy. W sytuacji, gdy zabieg ma na celu zagęszczenie włosów lekarz może zalecić stosowanie przez około 2 miesiące przed zabiegiem specjalnego preparatu, który przynajmniej raz dziennie należy wcierać w skórę głowy.

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Przed przystąpieniem do zabiegu przeszczepu włosów lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu. W następnej kolejności specjalista musi oznaczyć obszar, z którego pobierze przeszczepy, a także miejsce, do którego pobrane przeszczepy będą wkładane. Każdy etap zabiegu zazwyczaj zostaje uwieczniony na fotografiach, co stanowi oczywiście nieodłączny element dokumentacji medycznej. Okolica, z której zostają pobrane, musi zostać ogolona, gdyż dzięki temu zabieg odbywa się bez zbędnych zakłóceń. W następnym kroku pobrane przeszczepy wkłada się w miejsca, w których widoczny jest ubytek mieszków włosowych, a cały zabieg trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin (ostateczny czas uzależniony jest od rozległości obszaru).

Okres rekonwalescencji

Okres rekonwalescencji po przeszczepie włosów nie jest zbyt długi, ponieważ okolica, z której pobrane zostały mieszki włosowe, goi się zazwyczaj już po upływie 7 dni. W ciągu tych kilku dni niewielkie strupki zaczynają się oddzielać od skóry, natomiast odrastające wokół włosy w widoczny sposób zakrywają okolicę dawczą. Z kolei, jeśli chodzi o okolicę, w którą zostały przeszczepione włosy, to goi się ona nieco dużej, ponieważ od 10 do nawet 14 dni. Aby przeszczep włosów bez problemów przyjął się, niezwykle ważne jest to, aby w odpowiedni sposób pielęgnować okolicę biorczą przy pomocy soli fizjologicznej. Przez co najmniej kilka tygodni od przeszczepu włosów nie należy uprawiać żadnej aktywności fizycznej, a także zakładać na głowę żadnych nakryć, aby okolica ta mogła w prawidłowy sposób się goić. Jak szybko można spodziewać się odrostu włosów? Włosy po przeszczepie odrastają już po kilku miesiącach, jednak pełny efekt zauważalny jest po upływie około 9 miesięcy.

Współautorem artykułu jest Klinika Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments