Proces wdrażania pracownika w obowiązki. Rola motywacji w karierze

Proces wdrażania pracownika w obowiązki. Rola motywacji w karierze

Firma Praca usługi

Rola-motywacji-w-karierze/">Rola motywacji – Sytuacja, kiedy do zgranego zespołu dołącza nowy pracownik jest stresująca zarówno dla pracownika, jak i dla zespołu. Nowy członek zespołu chce wypaść jak najlepiej. Zgrany zespół ma obawy, że nowa osoba będzie chciała coś pozmieniać, że zacznie krytykować rozwiązania, które do tej pory doskonale się sprawdzały.

Rola motywacji

Jak wdrożyć w firmie pracownika bez doświadczenia?

Prawda jest taka, że każdy kiedyś w swoim życiu rozpoczął pierwszą pracę. Nikt nie rodzi się z ogromnym doświadczeniem zawodowym. Od czegoś trzeba zacząć. Pracownik bez doświadczenia może kiedyś zostać najlepszym pracownikiem w firmie i przynieść przedsiębiorstwu milionowe zyski. Aby tak się stało, musi zostać wdrożony w swoje obowiązki. Przez kogo? To powinien jasno określić pracodawca. Jego rolą jest wyznaczenie osoby, która ma przeszkolić nowego pracownika. Bardzo pomocne jest, kiedy w firmie panuje miła atmosfera. Wtedy nowy pracownik nie boi się zadawania pytań. Zadawanie pytań chroni przed popełnieniem błędów. Oczywiście nie da się absolutnie wykluczyć ryzyka popełnienia błędów przez nowo zatrudnioną osobę. Trzeba wliczyć to w koszty. Kiedy jednak osoby odpowiedzialne za przeszkolenie nowej osoby podchodzą do tego człowieka z życzliwością, dużą empatią i uśmiechem, wszystkim pracuje się lepiej. Miła atmosfera nie oznacza spoufalania się – to nie jest dobre. Jednak uśmiech i życzliwa postawa to absolutnie podstawowe elementy.

Jak zmotywować nowego pracownika?

Jest wiele sposobów motywacji pracowników. W życiu codziennym dobrze działa pochwała ze strony szefa lub przełożonego. Niezwykle ważna jest również motywacja finansowa, czyli przyznawanie premii za osiągnięcia. Nie da się ukryć, że dla wielu ludzi powodem podjęcia pracy jest konieczność zarabiania pieniędzy na swoje utrzymanie. Każdy pracownik od czasu do czasu chce kupić sobie coś nowego. Coś co wpadło mu w oko. Wtedy premia będzie jak znalazł. Oczywiście bardziej ambitnych pracowników można motywować również oferując im dodatkowe kursy i szkolenia, zgodne z profilem ich ścieżki zawodowej, jasno określonej na początku kariery w danej firmie. Nie ma dwóch tych samych osób, na których idealnie zadziałałby ten sam sposób motywacji. Mądry pracodawca poznaje swoich ludzi i wie, jak ich zmotywować. Kiedy pracownikom brakuje motywacji, sytuacja jest bardzo trudna. Często nie bardzo wiadomo, jak pomóc i firmie i pracownikom. Zawsze bowiem spadek motywacji u pracowników przekłada się na gorsze wyniki firmy.

Każdy człowiek chciałby mieć pracę marzeń. Czasem jednak okazuje się, że źle wybraliśmy ścieżkę zawodowej kariery. Na początku zawodowej drogi pracodawca i jego postawa względem pracownika odgrywają ogromną rolę. Dobry pracodawca potrafi świetnie zmotywować swoich pracowników. Wtedy członkowie zespołu na nowo odkrywają sens swojej pracy. Proces wdrożenia nowego pracownika w obowiązki zawodowe z pewnością nie jest łatwy. Konieczność uczenia kogoś czegoś zupełnie od początku jest też trudny dla osoby za to odpowiedzialnej. Trzeba jednak przetrwać ten czas i liczyć, że przyniesie on korzyści wszystkim stronom.

 

Artykuł Rola motywacji został przygotowany we współpracy z nais.pl

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments