Rola pracodawcy

Rola pracodawcy w początkowym okresie kariery młodego pracownika

Firma Praca

Rola pracodawcy – Rozpoczęcie pracy jest dla każdego mniejszym lub większym stresem. Młody pracownik zazwyczaj jest bardzo niedoświadczony i wielu rzeczy się obawia. Zazwyczaj taka osoba ma skończone studia lub odpowiednie kursy ma więc posiada wszelkie kwalifikacje, aby podjąć pracę. Jedyne czego brakuje to pewność siebie i doświadczenie zawodowe. Odpowiednia postawa pracodawcy może bardzo pomóc osobie na początku zawodowej drogi.

Rola pracodawcy

Pierwszy dzień w pracy

Kiedyś etap rekrutacji się skończy i nadejdzie w końcu pierwszy dzień w pracy. Ten dzień jest dla wielu powodem do ogromnego stresu. Młody człowiek obawia się, jak zostanie przyjęty przez zespół i oczywiście pracodawcę. Wiele słyszy się na temat niekoleżeńskich zachowań na przykład w dużych korporacjach. Niedoświadczony pracownik obawia się, że i jego spotka mobbing i złe zachowania ze strony kolegów i przełożonych.

Jaka w tym wszystkim jest rola szefa? Jak pracodawca może pomóc pracownikowi przetrwać pierwsze trudne dni? Warto, aby pracodawca na samym początku zapoznał się z nowym pracownikiem, nowym członkiem zespołu. Wszystkim wyjdzie to na dobre.

Pracodawca powinien również przedstawić nowego pracownika innym osobom pracującym w danym dziale lub nawet całej firmie – wszystko zależy od jej struktury. Pracodawca powinien jasno powiedzieć, jakie zachowania są absolutnie nie do zaakceptowania w danej firmie. Pracodawca powinien też jasno wyrazić swoje oczekiwania względem nowego pracownika oraz sposób rozliczania z powierzonych zadań.

Najlepiej mieć wszystko na piśmie. Nie zapominajmy, że atmosfera w miejscu pracy jest bardzo ważnym elementem codziennego życia. Pracodawca powinien podejść do nowego pracownika z życzliwością. Początek kariery dla nikogo nie jest przecież prosty.

Rola pracodawcy w rozwoju kariery

Dobry pracodawca obserwuje swój zespół. Doskonale wie, jakie są mocne i słabe strony poszczególnych jego członków. Stara się wykorzystać te mocne i słabe strony z korzyścią dla firmy, ale też z korzyścią dla samych pracowników. Kiedy w firmie szykują się awanse, pracodawca doskonale wie komu zaproponować dane stanowisko. Nie ma przeszkód, aby pracodawca porozmawiał z młodym, niedoświadczonym pracownikiem na temat ścieżki kariery, jaka czeka go w danej firmie.

Trzeba też jasno wyłożyć, co pracownik musi zrobić, aby taką ścieżkę przejść. Wiadomo, że od pracownika oczekuje się dużego zaangażowania, szczególnie na początku, kiedy trzeba się wykazać. W dużych firmach funkcjonują działy HR, które zajmują się określeniem drogi zawodowej poszczególnych pracowników. W mniejszych firmach zajmuje się tym sam szef, sam pracodawca, w porozumieniu z kierownikami działów.

Wiele osób modli się o dobrego szefa. Dobry szef to taki szef, który wymaga, ale również potrafi wesprzeć pracownika dobrym słowem. Dobrze, aby każdy młody niedoświadczony pracownik na początku swojej zawodowej kariery trafił na dobrego szefa, który będzie umiał wesprzeć go w budowaniu zawodowej kariery. Pracodawca może pomóc pracownikowi zidentyfikować jego mocne i słabe strony i określić ścieżkę kariery.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments