Parapety – wszystko, co warto wiedzieć

Parapety – wszystko, co warto wiedzieć

Firma usługi zkupy

Parapety – Montując okna w domach zwracamy uwagę na ich kolor, czy dobrze otwierają się i zamykają, jak długą mają gwarancję i czy ewentualne zgłoszenia usterek uznawane są przez producenta czy może wszystko jest winą klienta. Niewiele jednak osób przygląda się parapetom. A przecież ten element okna jest bardzo ważny.

Parapety – wszystko, co warto wiedzieć

Parapety zewnętrzne

Parapet zewnętrzny chroni ścianę tuż pod oknem przed zamakaniem i ogranicza jej zabrudzenia. Sprawia, że deszczówka nie spływa bezpośrednio w dół sąsiadowi na okna, ale skapuje w pewnej odległości. Ułatwiają odprowadzanie wody z okolicy okna. Niekiedy też wykorzystywane są do dekorowania okien – ustawiane są na nich doniczki z kwiatami lub inne ozdoby. Zazwyczaj wykonane są z blachy zabezpieczonej farbą. Podczas zakupu warto dokładnie sprawdzić czy warstwa ochronna jest dobrze wykonana, a parapet nie jest zarysowany. Trzeba pamiętać, że farba lub lakier gwarantuje nie tylko ładny wygląd, ale także zmniejsza ryzyko powstawania rdzy na powierzchni parapetu oraz ułatwia utrzymanie parapetu w czystości.

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne to przede wszystkim eleganckie wykończenie okien. Najczęściej ustawiane są na nich donice z kwiatami oraz wszelkiego rodzaju ozdoby. W mieszkaniach i domach można spotkać parapety wykonane z różnych tworzyw. W latach 70 i 80-tych w budowanych blokach bardzo często pojawiały się parapety wykonane z lastriko. Zazwyczaj były wąskie i niezbyt funkcjonalne. W niektórych domach fakturę przypominającą kamień ukrywano pod warstwą farby olejnej. Z upływem czasu moda na kamienne parapety minęła, a wraz z nowoczesnymi oknami nadeszła era parapetów z tworzywa sztucznego oraz płyty wiórowej pokrytej okleiną. Parapety takie były, a często nadal są, nieco szersze niż ich kamienni poprzednicy. Są też wykonane z elementów w jednym kolorze – najczęściej białym. Są wygodne w użyciu, łatwe do czyszczenia i zazwyczaj udaje się na nich ustawić doniczki z kwiatami lub inne okienne ozdoby.

Niemal od zawsze w ofercie budowlanej był również parapety drewniane. Zazwyczaj jednak, aby je zamontować trzeba było bardziej postarać się. Parapety kamienne wbudowywano automatycznie podczas montażu okien w nowych budynkach. Parapety plastikowe dołączone są do okien, które są montowane dziś. Natomiast parapety drewniane trzeba sobie samodzielnie zamówić i kupić, a następnie zamontować. Jednak warto na nie postawić, ponieważ są eleganckie, ekologiczne i wspaniale zdobią okna.

Parapety drewniane – standardowe czy na wymiar?

Zaletą parapetów drewnianych jest fakt, że można je kupić w sklepie w standardowych wymiarach lub zamówić u stolarza. Parapety zamawiane mają to do siebie, że można zamówić niemal dowolną szerokość. Dzięki temu parapet na wymiar staje się nie tylko miejscem na doniczkę z kwiatkiem, ale także funkcjonalną półką a nawet siedziskiem.

Drewniane nakładki na parapet

Dla tych, którzy marzą o drewnianych parapetach, ale nie chcą robić remontu jest proste i funkcjonalne rozwiązanie – nakładka na parapet już zamontowany. W każdej chwili można ją zamontować na istniejącym parapecie i cieszyć się pięknym wyglądem drewnianej ozdoby.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments