Lampa owadobójcza — koniec problemów z owadami

Lampa owadobójcza — koniec problemów z owadami

Firma usługi

Lampa-owadobojcza-koniec-problemow-z-owadami/">Lampa owadobójcza – Co może łączyć wakacyjny wypad nad jezioro, upalny wieczór w mieszkaniu i sklep mięsny? Wszędobylskie owady. Niekiedy nie sposób się od nich opędzić, szczególnie jeśli jest to wieczór, a jedyne źródło światła w okolicy to światło z pojedynczej lampy lub domku. Każdy, co roku przeżywa ten sam koszmar. Z drugiej strony lampy znalazły swoje zastosowanie w miejscach, gdzie wymagane są wysokiej warunki sanitarne. Sprzęt ten stał się na tyle dostępny i przeszedł szereg usprawnień, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oto najważniejsze informacje o lampach owadobójczych.

Lampa owadobójcza

Czym jest lampa owadobójcza?

Lampa-owadobojcza-koniec-problemow-z-owadami/">Lampa owadobójcza składa się z dwóch podstawowych elementów. Świetlówki, która emituje promieniowanie ultrafioletowe (UV-A), którego długość fali może wynosić od 300 do 400 nm. Promieniowanie te, widoczne jest dla owadów, ale nie ludzi. Emitowane promieniowanie ma za zadanie zmylić owady, zastępując naturalne źródła promieniowania, którym kierują się w nocnych warunkach. W tym momencie ważną rolę odgrywa drugi element lampy, czyli tak zwany ruszt lub metalowa kratka. Kratka jest pod napięciem wystarczającym do zlikwidowania owada. Dla bezpieczeństwa zaleca się jednak umieszczanie lamp w miejscach na ogół trudno dostępnych dla dzieci oraz nie występujące w pobliżu źródła wody lub innych zbiorników wodnych. Lampy zasilane są prądem o mocy 230 V.

Lampa owadobójcza — koniec problemów z owadami
Lampa-owadobojcza-koniec-problemow-z-owadami/">Lampa owadobójcza — koniec problemów z owadami

Sposób działania

Owadobójcze lampy działają na ogół w ten sam sposób i na identycznej zasadzie. Owady zwabione światłem ultrafioletowym lamp, zabijane są na siatce elektrycznej. Nieżywe owady spadają do tacki umieszczonej bezpośrednio pod lampą.

Dostępne modele

Lampa owadobójcza — koniec problemów z owadami
Lampa-owadobojcza-koniec-problemow-z-owadami/">Lampa owadobójcza — koniec problemów z owadami

Modele lamp rażących różnią się od siebie przede wszystkim żywotnością liczoną w godzinach oraz obszarem, czyli zasięgiem danych świetlówek. Do domowych warunków zdecydowanie nada się lampa o mniejszych parametrach zasięgowych, a także mniejszej sile rażenia. Jeśli lampa ma działać na ganku lub pod domem, szczególnie jeśli w okolicy znajduje się las lub akwen wodny, warto zainwestować w lampę o lepszych parametrach. Lampy owadobójcze występują w różnych konfiguracjach. Najmniejsze o obszarze działania sięgającego 20 m² do nawet 900 m². Żywotność lamp waha się w granicach 1000 do 2000 h. Czołowym producentem lamp owadobójczych jest włoska firma MO-EL.

Dla kogo polecana?

Mniejsze lampy są godne polecenia dla osób, które szukają czegoś na użytek domowy. Sprawdzi się idealnie w pokoju lub przyczepie kempingowej. Większe lampy polecane są dla osób, które myślą o spędzaniu czasu wieczorami na tarasie, w okolicach domu czy pod altanką. Nadają się także do wszelkich obiektów gastronomicznych, sklepów i barów.

Największe i zarazem najbardziej profesjonalne owadobójcze lampy produkowane są z myślą o dużych powierzchniach i pomieszczeniach, które wymagają czyszczenia wodą. Do takich miejsc zaliczają się: stajnie, obory, magazyny, hale produkcyjne, odkryte baseny, tarasy i pomieszczenia gospodarcze.

Sposób użytkowania

Jeśli chodzi o podłączenie samego sprzętu, nie ma tutaj żadnego problemu. Wystarczy podłączyć lampę do źródła zasilenia i już jest gotowa do działania. Duża ważniejsze jest miejsce. Należy pamiętać o zasadach BHP. Lampa powinna być poza zasięgiem dzieci i jeśli nie jest przeznaczona do miejsc czyszczonych wodą, również musi znajdować się daleko od źródła wody. Dobrym pomysłem będzie zawieszenie jest pod sufitem, w zaciemnionym miejscu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem PGE.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments