Słynni niemieccy producenci samochodów.

Słynni niemieccy producenci samochodów.

poradniki Przemysł

Na polskich drogach można spotkać wiele aut wyprodukowanych w niemieckich koncernach motoryzacyjnych. Najczęściej są to auto z logo BMW, Audi i Volkswagen. Przyjrzyjmy się bliżej historii tych producentów i najbardziej popularnym markom produkowanych przez nich samochodów.

 

Kilka słów o historii BMW

Skrót BMW można rozszyfrować jako: Bayerische Motoren Werke. Historia koncernu rozpoczęła się w roku 1916. Założycielami koncernu byli: Gustav Otto i Karl Rappa. Obaj panowie działali w branży lotniczej i początkowo założone przez nich wspólne przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją na potrzeby lotnictwa. Pierwszy samochód został wyprodukowany dopiero w roku 1928. Był to Dixi 3/15. Auto było produkowane na licencji zakupionej od Austin Motor Campany: brytyjskiego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego. Na bazie tego auta w roku 1931 rozpoczęto produkcję BMW 3/15 PS. Przełomowym momentem w historii koncernu okazał się rok 1933. Wtedy to zaprezentowano BMW 315/1. Dzisiaj wiele modeli samochodów, które zjechało z taśm montażowych z niemal niezmienionym przez lata logo, uważanych jest za modele kultowe. Warto wspomnieć, że koncern BMW produkuje nie tylko samochody, ale także motocykle.

Audi

To firma, która ma dość długą historię. Została założona przez Augusta Horcha w 1899 roku w Kolonii. August Horch nie mógł rozwijać swojego przedsiębiorstwa samodzielnie, nawiązał więc współpracę z Carlem Benzem. Przedsiębiorstwo specjalizowało się w produkcji luksusowych samochodów osobowych. August Horch odchodzi ze spółki w roku 1909. Zakłada własną firmę o nazwie Audi Werke. Posługując się łacińskim wyrazem oznaczającym słuchaj bardzo sprytnie ominął sądowy zakaz używania w nazwie przedsiębiorstwa swojego nazwiska. Horch i Audi znaczą bowiem to samo. Pierwszy samochód z nazwą Audi można było kupić w roku 1910. Z początkowego okresy działalności Audi pochodzą dwa zabytkowe już dzisiaj modele: Audi A Sport Phaeton oraz Audi B. Kultowe dziś model Audi to między innymi produkowane w latach 60. modele Audi 60, 72, 75 i 100.

Historia Volkswagena

To stosunkowo młode przedsiębiorstwo motoryzacyjne, gdyż jego historia rozpoczęła się dopiero w latach 30. XX wieku. Historia marki związana jest z postacią Adolfa Hitlera. To na jego polecenie zaczęto konstruować samochody, które miały być dostępne dla przeciętnego Niemca. Miały być tanie i czteroosobowe. Projekt takiego samochodu przygotował Feridnand Porsche. W ten sposób narodził się legendarny Garbus. Oficjalnie samochód nazywał się Volkswagen Kafer. Nowy model Volkswagena pojawił się na rynku już po II wojnie światowej. Był to Transporter produkowany od 1950 roku. Premiera Volkswagena Passata – produkowany jest do dzisiaj – miała miejsce w roku 1973. Pierwszy Volkswagen Golf zjechał z taśm produkcyjnych w roku 1974. Ten hatchback został nazwany następcą słynnego Garbusa. Dwa lata później pojawia się Volkswagen Polo. W 1992 roku powstaje Volkswagen Poznań – przedsiębiorstwo, w którym produkowany jest Volkswagen Transporter oraz Caddy.

Autor artykułu
BMW TEAM

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o