Weranda wizytówką domu. O czym należy pamiętać projektując werandę?

poradniki

Weranda może być prawdziwą wizytówką domu. Usytuowana przy samym wejściu, zadaszona, przeszklona lub półotwarta przestrzeń wypoczynkowa to pierwsze miejsce, z którym zetkną się goście i domownicy. Zaaranżowana w klasycznym, wiejskim stylu czy też bardziej nowocześnie – wszystko będzie zależało od projektu domu, a także potrzeb i gustu mieszkańców. Stworzenie koncepcji wymarzonej werandy najlepiej powierzyć architektom, którzy uwzględniając wszystkie dostępne zasoby dopasują projekt werandy zarówno do lokalizacji, jak i samego budynku. Warto omówić z nimi swoje oczekiwania i zaproponować takie rozwiązania, które najlepiej spełnią swoje funkcje. O czym więc należy pamiętać projektując werandę?

 

Weranda idealna

Dawniej weranda zdobiła szlacheckie dworki oraz chłopskie chaty. Ten niegdyś tradycyjny element budynków, dziś również stanowi ciekawe rozwiązanie adaptacyjne. Przede wszystkim jest idealnym miejscem wypoczynku i spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Latem daje cień, zaś zimą i jesienią osłania od wiatru bądź opadów.

Aby o każdej porze roku móc komfortowo korzystać z uroków werandy warto przemyśleć podstawowe kwestie, które stanowi obudowanie ścian. Weranda może być zarówno przestrzenią otwartą, z zadaszeniem wspartym na kolumnach albo całkowicie czy też częściowo zabudowaną – szklanymi ścianami lub ażurowymi konstrukcjami. Jeżeli w grę wchodzi nowy projekt domu, a nie tylko przybudówka do istniejącej już nieruchomości to warto zadbać także o ustawienie z odpowiedniej strony – najlepiej od wschodu i południa. Takie umieszczenie zapewni nasłonecznienie nawet w mroźne dni, co będzie szczególnie komfortowe w przypadku werandy całkowicie przeszklonej.

Nie mniej istotna jest estetyka werandy. Powinna pozostać w stylu, który pozwoli na stworzenie spójnej całości z resztą budynku, a przy tym także na zachowanie harmonii z otoczeniem. Klasyczne projekty domów najlepiej współgrają z surowym drewnem, balami, rzeźbionymi kolumnami, a w przypadku bardziej nowoczesnych rezydencji można postawić na prosty design z wykorzystaniem kamienia, marmuru czy szkła.

Funkcjonalność werandy

Weranda wizytówką domu. O czym należy pamiętać projektując werandę?
Weranda wizytówką domu. O czym należy pamiętać projektując werandę?

Weranda może być z jednej strony przestrzenią użytkową, z drugiej natomiast warto wykorzystać jej potencjał dekoracyjny. Wolna przestrzeń to doskonałe miejsce dla amatorów roślin, a weranda przeszklona może nawet zostać zaadaptowana na zimowy ogród. Stworzenie takiego miejsca będzie wymagało nieco większego nakładu pracy i funduszy, niemniej projektowanie werandy warto rozpocząć właśnie od przemyślenia funkcji, jakie ma w przyszłości spełnić.

Jej rozmiar powinien odpowiadać potrzebom mieszkańców i ich ewentualnych gości. Jeżeli w obrębie domu brakuje pomieszczenia gospodarczego lub jest ono usytuowane zbyt daleko to może niezbędne okaże się stworzenie miejsca na przechowywanie opalu zimą albo skrzyni z drobnymi narzędziami latem.

Dostatecznie wcześniej warto też zaplanować ilość i rodzaj mebli. Do umieszczenia hamaka czy wiszących siedzisk potrzeba odpowiedniej ilości miejsca oraz wytrzymałych stropów. Dużo przestrzeni może też zostać zajęte przez donice, wazony i inne elementy dekoracyjne, które są tak istotne w stworzeniu wymarzonego wystroju.

Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments