Najpopularniejsze metody poszukiwania pracy

Najpopularniejsze metody poszukiwania pracy

Praca

Wiele mówi się o tym, że współczesny rynek pracy sprzyja pracownikom. Bezrobocie spada, a to oficjalne z pewnością jest i tak trochę zawyżone – nie da się ukryć, że część osób pracuje w tak zwanej szarej strefie. Mimo to na rynku pracy wciąż pozostają osoby, które zatrudnienia szukają już od dłuższego czasu. Czasami człowiek potrafi zapętlić się w poszukiwaniach, nie korzysta z nowych sposobów dotarcia do potencjalnego pracodawcy.

 

Najpopularniejsze metody poszukiwania pracy
Obecnie, w dobie internetu, większość osób szuka pracy właśnie za jego pośrednictwem. Coraz mniej osób decyduję się na odwiedzanie sekretariatów czy biur w różnego rodzaju firmach albo urzędach, aby zostawić tam swoje dokumenty, takie jak curriculum vitae. Dzisiaj pracy szuka się drogą internetową, a dokumenty wysyła w formie elektronicznej. Dla wielu osób, szczególnie tych starszych, zamieszkujących nieduże miasta i miasteczka, pozostających długotrwale bezrobotnymi, ta rewolucja technologiczna jest nie do przeskoczenia. Wciąż zadają sobie pytanie: gdzie szukać pracy, nie potrafią przyjąć do wiadomości, że świat się zmienił i pracy szuka się inaczej niż 20 lat temu.

Gdzie szukać pracy przez internet?
W internecie oferty pracy skupione są na tak zwanych portalach. W Polsce istnieje co najmniej kilkanaście portali internetowych, na których każdego dnia pojawiają się nowe oferty pracy. Korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne, czyli po prostu łatwe i szybkie. Można zawęzić obszar poszukiwań do określonego województwa, określonej branży, a nawet zawodu. W ten sposób każdego dnia można docierać do nowych ofert pracy. Co więcej, zapisując się na tak zwane powiadomienia, portal będzie automatycznie wysyłał na naszą skrzynkę mailową informacje o wszystkich nowych ofertach, które dotyczą dziedzin wcześniej wskazanych.

Agencje pracy
Poza poszukiwaniem pracy przez internet również na stronach agencji pośrednictwa pracy, warto swoje kroki skierować do biura takiej agencji. To właśnie tam można porozmawiać z konsultantem i uzyskać pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Agencje pracy Bardzo często poszukują ludzi na wyjazd do pracy za granicę. Czasami są to stanowiska wymagające konkretnego wykształcenia, czasami zaś stanowiska nie wymagające żadnych kwalifikacji. Zdecydowanie agencje pracy są w stanie pomóc bardziej niż na przykład Urząd Pracy. Oczywiście osoba bezrobotna może również zarejestrować się w Urzędzie, który również jest instytucją pomagającą w znalezieniu pracy.

Inne media
Czasami oferty pracy znajdują się również w mediach takich jak prasa. Od czasu do czasu warto zatem przejrzeć lokalne gazety czy ogólnopolskie tytuły, można dzięki temu otrzymać informacje na przykład o pracy sezonowej, albo o pracy w roli opiekunki do osoby starszej czy osoby sprzątającej. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że znajdują się tam również ogłoszenia, w których oferowana jest praca na przykład w klubie nocnym.

Inicjatywa własna
Absolutnie nie wolno zapominać również o tym, że aby znaleźć pracę, czasami trzeba wykazać się po prostu własną inicjatywą. Niektóre osoby nie odpowiadają tylko i wyłącznie na ukazujące się ogłoszenia, a robią same pierwszy krok, czyli wysyłają swoje dokumenty aplikacyjne, nawet jeżeli nie pojawiło się żadne ogłoszenie o pracę. To takie trochę szukanie w ciemno, jednak naprawdę bywa bardzo opłacalne. Warto zatem poszukać adresy e-mailowe do sekretariatu czy biur interesujących nas firm, a następnie przesłać tam swoje curriculum vitae oraz list motywacyjny, z prośbą o zatrzymanie w bazie danych w razie gdyby firma poszukiwała specjalisty czy pracownika. W dobie dzisiejszych rozporządzeń o przetwarzaniu danych osobowych, w curriculum vitae powinna znaleźć się odpowiednia klauzula, w której zawrze się informację o tym, że wyraża się zgodę na przetwarzanie tych danych. W ten sposób firma będzie mogła zatrzymać curriculum vitae w bazie danych, jest szansa, że ktoś odezwie się w przyszłości. Szukanie pracy to czasami mozolny proces. Warto korzystać z różnych sposobów, czasami zejść z utartej ścieżki polegającej na codziennym przeglądaniu ofert w najpopularniejszych portalach.

 

Artykuł powstał we współpracy z Mój Progres

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments