Odzież robocza – jeszcze lepsza ochrona

Odzież robocza – jeszcze lepsza ochrona

Firma Przemysł usługi

Odpowiednia odzież robocza jest w stanie podwyższyć ochronę dla pracowników na ich stanowiskach pracy. Jak zapewnić im najlepszą odzież roboczą?

 

Właściwie dobrana odzież robocza ma kluczowe znaczenie w wielu branżach. Nie tylko pozwala na zapewnienie pracownikom dodatkowej ochrony podczas wykonywania ich obowiązków, ale również zwiększa bezpieczeństwo procesów technologicznych. Co więcej, jest także w stanie kształtować wizerunek przedsiębiorstwa.

Kiedy odzież robocza jest niezbędna?

Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić swoim pracownikom odpowiednią odzież oraz obuwie robocze. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w Kodeksie pracy, a dokładnie w jego rozdziale IX zatytułowanym Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Przepisy wskazują, że:

„Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.”

Dostarczenie odzieży roboczej i obuwia roboczego jest niezbędne między innymi wtedy, gdy pracownik obsługuje maszyny i inne urządzenia techniczne albo prowadzi prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

W przepisach znajdziemy również wskazanie, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy na danym stanowisku wymagającym odzieży i obuwia roboczego, jeśli pracownik ich nie posiada.

Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą dla pracowników?

Odzież robocza powinna być odpowiednio dobrana do specyfiki stanowiska zajmowanego przez pracowników. W tym celu firmy najczęściej korzystają z pomocy specjalistów w zakresie BHP, którzy pomagają im w ustaleniu zagrożeń dla danego stanowiska pracy, a także mogą wskazać, jaki ubiór jest wtedy najlepszy.

Przykładowo, inna odzież robocza dobierana jest wtedy, gdy chodzi o branżę spożywczą czy farmaceutyczną, gdzie konieczne jest zapewnienie wysokiego poziomu sterylności procesów, inna z kolei wtedy, gdy pracownik zatrudniony jest w zakładzie petrochemicznym czy też w przemyśle metalowo-maszynowym.

 

Odzież robocza dzielona jest ze względu na:

  • branże, w których jest stosowana
  • właściwości, które posiada
  • elementy ubioru związane z ochroną części ciała

Na odzież roboczą mogą składać się zatem różne elementy, na przykład takie jak kombinezony, fartuchy, spodnie, koszule, kaski, maski, gogle. Odzież ta może posiadać również konkretne właściwości, na przykład może być nieprzemakalna, żaroodporna, antyelektrostatyczna, odporna na kwasy, oleje i inne substancje.

Jak firma może pozyskać odzież roboczą dla pracowników?

Odzież robocza powinna być zakupiona przez pracodawcę i przekazana pracownikom. Pracodawca jednocześnie pozostaje wtedy właścicielem odzieży roboczej. Również odpowiedzialny jest on za jej stan. Przepisy prawa wskazują, że:

„Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.”

Niestety, nie każdy pracodawca ma taką możliwość, ponieważ nie dysponuje odpowiednim zapleczem. W związku z tym usługi te najczęściej polecane są zewnętrznym firmom, które są w stanie zapewnić swoim klientom kompleksowe wsparcie w zakresie dostawy wysokiej jakości odzieży roboczej.

Usługa polegająca na wypożyczeniu odzieży roboczej dla pracowników oraz na jej utrzymaniu w należytym stanie jest dla wielu firm najkorzystniejszym rozwiązaniem. Wówczas właściwe wyposażenie jest regularnie dostarczane do zakładu pracy, a to, które wymaga właściwego czyszczenia lub konserwacji, jest przekazywane firmie. Dzięki temu zakład pracy zawsze może zapewnić pracownikom dostęp do niezbędnej odzieży roboczej zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą berendsen.pl.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments