Jak zorganizować udany wyjazd integracyjny?

Jak zorganizować udany wyjazd integracyjny?

poradniki Praca Wypoczynek

Coraz więcej firm odkrywa korzyści, jakie niesie ze sobą wyjazd integracyjny organizowany dla pracowników. Wspólnie spędzony czas pozwala lepiej się poznać w sytuacjach towarzyszących życiu po pracy. To sprzyja budowaniu relacji między pracownikami i zacieśnianiu między nimi więzów. W ten sposób buduje się zgrany zespół ludzi lojalnych wobec firmy. Jak zorganizować taki wyjazd, by czas został wykorzystany efektywnie i przyniósł oczekiwane efekty?

 

Podnoszenie kwalifikacji
Wyjazd integracyjny może być dobrą okazją do zorganizowania konferencji, szkolenia lub zajęć warsztatowych, dzięki którym pracownicy zdobędą nowe kompetencje lub rozwiną już posiadane umiejętności. Sposób realizacji takiego spotkania warto dostosować do charakteru całego wyjazdu i tematu, jakiego ma ono dotyczyć. Jeśli jest to możliwe, warto wykorzystać w tym celu różnego rodzaju gry i zabawy grupowe.
Warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju szkolenia, konferencje i zajęcia warsztatowe organizowane w ramach wyjazdu integracyjnego powinny mieć luźny, nieformalny charakter. Udział zarówno w nich, jak i w samym wyjeździe nie może być obowiązkiem narzuconym na pracownika.

Preferencje
Planując wyjazd integracyjny i towarzyszące mu atrakcje warto wziąć pod uwagę preferencje pracowników, którzy wezmą w nim udział. Warto kierować się nimi już na etapie wyboru miejsca, w którym grupa będzie odpoczywać od obowiązków zawodowych. Jeśli są to osoby aktywne, lubiące sport i chętnie podejmujące sportowe wyzwania, warto wysłać taki zespół np. na weekendowy spływ kajakowy. Zespół osób, które lubią zdobywać nowe doświadczenia, ciekawie spędzi czas na obozie survivalowym. Natomiast pracownicy, którzy na co dzień wykonują prace fizyczną, chętnie zrelaksują się w SPA.
Wybierając atrakcje towarzyszące wyjazdom integracyjnym trzeba wziąć pod uwagę rodzaj pracy, jaką na co dzień wykonują jego uczestnicy. Warto pamiętać, że przede wszystkim ma on być dla nich przyjemnością, odpoczynkiem od służbowych obowiązków i formą nagrody za dotychczasową pracę.

Bez miejsca na nudę
Planując wyjazd integracyjny plan zajęć i rozkład dnia warto zorganizować w taki sposób, by uczestnicy nie mieli czasu na nudę. Dobrze, jeśli będą mieli możliwość wyboru formy zajęć lub atrakcji. Wyjazd, na którym aktywność pracowników ograniczy się jedynie do wieczornych spotkań przy barze, nie będzie efektywny. Jakie atrakcje pozwolą pracownikom zapomnieć o firmie, miło spędzić czas i poznać się wzajemnie?
• Kurs gotowania – kulinaria to sztuka, która przypadnie do gustu nie tylko domowym szefom kuchni, ale również miłośnikom dobrego jedzenia. Warsztaty kulinarne pod okiem mistrza pozwolą grupie sprawdzić się w zupełnie innej, niż codzienna współpraca.
• Pokój zagadek – zupełnie innej współpracy, niż służbowa codzienność, wymaga wspólna praca nad znalezieniem klucza otwierającego drzwi escape roomu. To zadanie może pokazać nieznane dotąd predyspozycje osób biorących udział w zabawie, które później warto będzie wykorzystać w pracy.
• Rejs statkiem – nic nie sprzyja relaksowi bardziej, niż woda przestrzeń. Jeśli jest możliwość wpisania w program wyjazdu rejsu statkiem, warto z takiej okazji skorzystać.
• Lot balonem – to propozycja, z której chętnie skorzystają miłośnicy mocniejszych wrażeń. Mniej odważni mogą w tym czasie wziąć udział w naziemnym zwiedzaniu okolicy, np. podczas przejażdżki quadami.

Najprościej powierzyć to profesjonalistom
Zorganizowanie udanego wyjazdu integracyjnego nie jest prostym zadaniem. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert firm specjalizujących się w realizacji tego typu działań. Wiążąc z wyjazdem konkretne oczekiwania, warto powierzyć jego organizację profesjonalistom, którzy wezmą pod uwagę wszystkie potrzeby i preferencje uczestników.

 

Artykuł powstał we współpracy z hotelstbruno.pl

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments