Nie siedź bezczynnie, odzyskaj alimenty

Nie siedź bezczynnie, odzyskaj alimenty

poradniki

Statystyki alimentacyjne zdecydowanie budzą przerażenie. Trudno jednoznacznie powiedzieć, dlaczego rodzice nie wywiązują się z obowiązku utrzymywania swoich dzieci. Niektóre zestawienia statystyczne wskazują, że nawet 75% osób z alimentami zasądzonymi na rzecz swoich pociech, nie dopełnia tego obowiązku. Rodzic, z którym dziecko pozostaje, często popada w problemy finansowe, bo utrzymanie dziecka sporo kosztuje, a będąc samotnym rodzicem, trudno jest czasem związać przysłowiowy koniec z końcem. Nie czekaj bezczynnie – odzyskaj pieniądze należące się Twojemu dziecku.

 

Jeśli Twój były współmałżonek lub partner nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, podejmij jak najszybciej działania w tej sprawie. To pozwoli Twojemu dziecku godnie żyć, a Tobie oszczędzi wielu kłopotów. Oto kilka działań, które należy podjąć natychmiast.

Pomoc detektywa

Jeśli podejrzewasz, że dłużnik ukrywa swoje dochody lub majątek, możesz skorzystać z pomocy detektywa. Komornik tego zrobić nie może, ale detektyw z pewnością poradzi sobie z ustaleniem źródeł przychodów i składników majątku. Tak zdobyte informacje można przekazać komornikowi, który z pewnością będzie wiedział, jak je wykorzystać.

Fundusz Alimentacyjny

Jeżeli w żaden sposób nie możesz znaleźć ojca lub matki, który zobowiązany jest do łożenia na dziecko, zwróć się do Funduszu Alimentacyjnego o wsparcie. Co prawda obowiązują tu kryteria dochodowe, ale kto wie, może je spełniasz. Jeśli tak, fundusz wypłaci Ci zasądzone alimenty, ale do wysokości pewnej kwoty.

Wszystkie pieniądze uzyskane z funduszu i tak będą musiały być zwrócone przez dłużnika alimentacyjnego, i to razem z odsetkami. Tobie jednak mogą dość szybko pomóc. Fundusz Alimentacyjny wypłaci pieniądze na dziecko, które nie ukończyło 18 lat lub uczy się i nie przekroczyło 25. roku życia. Jest jeszcze kilka innych warunków, które muszą być spełnione, ale tego dowiesz się na miejscu. Decyzję otrzymasz w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Pomoc gminy

O taką pomoc może ubiegać się osoba, która otrzymuje pomoc z Funduszu Alimentacyjnego, ale też ta, której nie przyznano takiego wsparcia. To do gminy można wystąpić o tak zwaną egzekucję administracyjną, która może przybierać różne postaci. To gmina może zmobilizować dłużnika do podjęcia pracy, a jeśli nadal jest on osobą bezrobotną, może zostać skierowany do prac interwencyjnych.

Gmina może również zabrać dłużnikowi alimentacyjnemu prawo jazdy, o czym decyzję podejmuje starosta, a niepłacący alimentów otrzyma je z powrotem po wpłaceniu co najmniej 50% zaległych alimentów. Wreszcie, gmina może wystąpić do prokuratury o ściganie z powodu popełnienia przestępstwa polegającego na unikaniu płacenia alimentów.

Oddanie sprawy do komornika

Gdy zobowiązany nie płaci dobrowolnie alimentów, a w ręku masz prawomocny wyrok sądu, to sprawę należy skierować do komornika sądowego. Trzeba jednak się upewnić, że wyrok ma już nadaną klauzulę wykonalności, bo dopiero wówczas może być on podstawą tytułu wykonawczego. Komornikowi trzeba przekazać wszelkie posiadane na temat dłużnika informacje, takie jak miejsce zamieszkania, miejsce pracy czy stan majątkowy. Każdy dobry komornik, taki jak chociażby www.czosnyka-komornik.pl, posiadając te podstawowe informacje, z łatwością odzyska pieniądze należące się dziecku.

Nie czekaj więc, aż kwota, którą ojciec lub matka dziecka musi wypłacić, urośnie do wielkich rozmiarów. Wraz z powiększaniem się długu mogą rosnąć nie tylko Twoje problemy, ale także trudności z odzyskaniem tak wielkiej sumy.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o