Trądzik w konfrontacji z zimą

Trądzik w konfrontacji z zimą

Artykuł Miesiąca poradniki

Zima to pora roku, która przez większość z nas, nie jest darzona zbyt dużą sympatią. Oprócz tego, że w tym czasie panuje przeszywające i nieprzyjemne zimno, to jest to także okres, który sprzyja pojawianiu się chorób, a zwłaszcza dolegliwości skórnych. Jedną z nich jest trądzik, który dotyka coraz większą liczbę osób – nie tylko tych w wieku dojrzewania. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zadbać o swoją skórę w starciu z zimową codziennością.

 

Czym właściwie jest trądzik?

Jeżeli mielibyśmy zagrać w skojarzenia i trafiłaby się nam ta nazwa, to zapewne wyobrazilibyśmy sobie dojrzewającego nastolatka z twarzą pokrytą czerwonymi krostami. Jest to oczywiście właściwy tok myślenia, ale niezupełny. Mianowicie trądzik jest chorobą skóry, która dotyka zarówno młodzież jak i dorosłych, ale w zależności od wieku atakuje inne partie skóry. Najczęściej trądzik skupia się na skórze twarzy i ingeruje w gruczoły łojowe, których działanie zostaje zaburzone. Konsekwencją tej ingerencji jest nadmierna produkcja łoju. Objawami tej dolegliwości są krosty, grudki i zaskórniki, potocznie nazywane pryszczami lub wągrami.

Jak sobie z nim radzić w zimę ?

Na samym początku należy zaznaczyć, że osoby posiadające skórę trądzikową są skazane na ciągłą walkę z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, bez względu na czas i porę roku. Jednak zima zasługuje na szczególną uwagę ze względu na niekorzystne dla skóry warunki pogodowe. Wychodząc na zewnątrz stawiamy czoła zimnemu i ostremu powietrzu, a gdy wracamy do domu uderza w nas przyjemne, ale suche ciepło. Te nagłe zmiany temperatur nie są obojętne dla naszych gruczołów łojowych, które dostają sprzeczne informacje. W rezultacie produkcja łoju zostaje zwiększona, a nasza skóra pokrywa się czerwonymi wypryskami. W związku z tym musimy zastosować kilka zabiegów, które pozwolą zminimalizować objawy trądziku:

  • Złuszczanie, które pozwoli na usunięcie martwego naskórka oraz nadmiaru sebum, a w rezultacie udrożni pory. W tym celu warto udać się do sprawdzonego kosmetologa, który zastosuje peelingi medyczne, infuzję tlenową lub wykona efektywny zabieg mikrodermabrazji wodnej. Po takich zabiegach nasza skóra będzie nawilżona i odżywiona.
  • Oczyszczanie skóry rano i wieczorem jest wskazane dla osób ze skórą podatną na zmiany trądzikowe. Potrzebne będą nam profesjonalne kosmetyki, które należy stosować z rozwagą. Zbyt częste oczyszczanie skóry może prowadzić do jej wysuszania się, które powoduje wytwarzanie się łoju. Znaleźlibyśmy się wtedy w błędnym kole, którego za wszelką cenę należy uniknąć.
  • Nawilżanie skóry trądzikowej to czynność obowiązkowa, gdyż skóra taka ma tendencję do przesuszania się pomimo wzmożonej produkcji sebum. Należy zaopatrzyć się w produkty przeznaczone dla tego typu cery, a więc takie, które nie wpływają na zamykanie się porów.
  • Chronienie skóry przed negatywnym dla niej skutkiem działania zimnego powietrza i wiatru. Zaopatrzmy się w półtłusty krem z filtrem ochronnym SPF oraz przyzwyczajmy skórę do ciągłych zmian temperatur. Nie zapominajmy także o odpowiednim ubiorze, który pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.

Podsumowanie

Trądzik należy do jednych z najbardziej wstydliwych chorób, które wpływają na obniżenie naszej samooceny. To z kolei przekłada się na nasze wyniki w pracy, szkole czy relacjach towarzyskich. Chcąc zminimalizować jego objawy – szczególnie nasilone w zimę – musimy zastosować się do powyższych wskazówek, które i tak mogą okazać się niewystarczające. Jeżeli sumiennie dbamy o naszą skórę, a nadal borykamy się z poważnymi zmianami skórnymi konieczna może być wizyta u specjalisty z zakresu dermatologii, który zastosuje odpowiednie leczenie od wewnątrz.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments