Jak uzyskać rozwód „za porozumieniem stron”

Jak uzyskać rozwód „za porozumieniem stron”

Polecane i promocje poradniki

Rozwód „za porozumieniem stron” to najlepsze rozwiązanie dla małżeństw, które posiadają małoletnie dzieci, oraz dla tych, którzy chcą rozwieść się w sposób jak najmniej bolesny dla obu stron. Aby taki rozwód był możliwy, pozew musi być wniesiony przynajmniej przez jedną ze stron. Druga wcale nie ma takiego obowiązku, jednak dobrze jest, gdy ze swojej strony poprze zawarty tam wniosek.

Jak uzyskać rozwód „za porozumieniem stron”

By prawidłowo złożyć pozew, warto jest wiedzieć, co należy w nim zawrzeć. Konieczne jest przede wszystkim wpisanie podstawowych informacji – imię i nazwisko strony wystosowującej pozew oraz pozwanego małżonka wraz z adresami – to niezbędne, by prowadzić korespondencję. Nie można również zapomnieć o zaznaczeniu, że chodzi o pozew rozwodowy. W dalszej części umieszcza się wniosek o orzeczenie rozwodu bez winy. By mieć pewność szybkiego i prostego rozwiązania tej sprawy, warto przed złożeniem pozwu porozmawiać ze współmałżonkiem. Może się on bowiem nie zgodzić na taki sposób rozwiązania, a wtedy nie ma możliwości, by proces został szybko przeprowadzony. Małżonek może po prostu nie poprzeć wniosku, który został zawarty w pozwie rozwodowym, a także może złożyć własny pozew. Warto jednak, aby, szczególnie w przypadku, gdy w danej rodzinie są dzieci, rodzice doszli jednak do porozumienia. Rozwód bez orzekania o winie daje bowiem możliwość rozwiązania wszystkich palących spraw podczas jednej rozprawy sądowej, bez konieczności wzywania dodatkowych świadków, czy kierowania sprawy do sądu opiekuńczego.

Rozwód bez orzekania o winie, ale z planem

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie to rodzice proponują, jak podzielą opiekowanie się dzieckiem. Informacje o planie wychowania zamieszczają we wniosku – dzięki temu sąd ma możliwość przyjrzenia się ich założeniom. W dokumentacji powinna być również zawarta informacja o wysokości alimentów oraz o planie widzeń z drugim rodzicem. Trzeba pamiętać o tym, że nawet w przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej, druga strona ma prawo widywać się z dziećmi. Warto jednak oszczędzić im stresu i ustalić wszystko za jednym razem, zamiast rozwiązywać tę sprawę dopiero po jej skierowaniu do sądu opiekuńczego.

Alimenty na dziecko i nie tylko

W pozwie rozwodowym małżonek może wystąpić również o alimenty dla siebie. Alimenty na współmałżonka mogą być bowiem przyznane, gdy ten znajduje się w trudnym położeniu. Tak zdarza się nie tylko w przypadku matek z dziećmi, ale w przypadku rozwodu małżeństwa z długoletnim stażem, gdy żona przez większość życia zajmowała się domem, a po rozwodzie zostałaby bez środków. W takim przypadku jednak lepiej jest, gdy złoży ona pozew z wnioskiem o orzeczeniu o winie współmałżonka, ponieważ wtedy nie ma czasowego przyznania alimentów. W przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie czas wypłacania świadczeń to pięć lat. Na takiej rozprawie rozwodowej można również przeprowadzić podział majątku i zadecydować, co zrobić ze wspólnym mieszkaniem, zwłaszcza jeśli do tej pory było ono użytkowane przez oboje małżonków. Jak więc widać wcześniejsze umieszczenie tych spraw we wniosku wraz z możliwym rozwiązaniem daje szansę na szybszy powrót do normalności.

Trzeba jednak pamiętać, że chociaż rozwód bez winy jest zwykle znacznie szybszy, niż w przypadku rozwodu z orzeczeniem – pierwsza rozprawa zostaje zwykle wyznaczona po dwóch-trzech miesiącach, a przy porozumieniu stron często wystarczy tylko jedna – to sąd wcale nie musi być przychylny. Może zdarzyć się, że przedstawione dowody nie będą zbyt przekonujące, a sąd zdecyduje się wstrzymać sprawę ze względu na małoletnie dzieci. Dlatego tak istotne jest zebranie dobrego materiału dowodowego i ułożenie planu wychowawczego. Wtedy istnieje większa szansa, że sprawa skończy się w dniu rozprawy.

Portal powstał przy współpracy z portalem Rozwodzklasa.pl – artykuły i informację dotyczące rozwodów, alimentów i spraw rozwodowych.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments