Wpływ wprowadzenia REIT na program Mieszkanie Plus

Wpływ wprowadzenia REIT na program Mieszkanie Plus

Oszczędności i inwestycje Polecane i promocje poradniki

Program Mieszkanie Plus wystartował w 2017 roku. W kilku miastach wbito symbolicznie łopaty pod nowe inwestycje budowlane. Planuje się, że w przyszłym roku pierwsze osoby skorzystają z możliwości wprowadzenia się do nowych mieszkań. Coraz więcej gmin, miast ochoczo przystępuje do programu, chce budować na swoim terenie mieszkania pod wynajem. Jednak jak zauważają eksperci należy przyspieszyć pracę nad wprowadzeniem REIT w naszym kraju. Dlaczego właśnie takie spostrzeżenia się pojawiły, czym dokładnie są REIT-y, jaki wpływ mieć mają na program Mieszkanie Plus?

Wpływ wprowadzenia REIT na program Mieszkanie Plus

Czym w założeniu jest REIT?

Real Estate Investment Trust to nic innego jak specjalny fundusz inwestycyjny, który grupuje nieruchomości pod wynajem. Mowa zarówno o nieruchomościach w hotele, centra handlowe jak i mieszkania czy apartamenty. Cała idea REIT związana jest z tym, że 75% środków zgromadzonych w funduszu przeznaczona jest do inwestowania w nieruchomości pod wynajem. Z kolei 90% zysków jakie fundusz wypracuje przeznacza się dla jego akcjonariuszy, wypłacając dywidendę. Zyski akcjonariuszy mają specjalne zwolnienia podatkowe.

 

Mieszkanie Plus – główne założenia

Mieszkanie Plus to program, który ma pobudzić w Polsce rynek wynajmu mieszkań. Jak doskonale wiadomo, na tle krajów europejskich, wynajem mieszkań w Polsce jest na niskim poziomie. Ludzie jeżeli tylko mają możliwość to biorą wieloletni kredyt i kupują mieszkanie na własność. Nie każdego jednak stać na kredyt czy też kompletnie nieopłacalne jest wynajmowanie mieszkania. Mieszkanie Plus ma dać szansę wszystkim tym, którzy nie mają szansy uzyskać kredytu na zakup mieszkania ale równocześnie ich sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że nie mogą korzystać choćby z zasobów lokali komunalnych, programów pomocowych przygotowanych przez gminy.

Państwo we współpracy z gminami, a także spółkami skarbu państwa będzie budowało w całym kraju mieszkania pod wynajem. Koszt budowy ma wynosić maksymalnie 3000 zł za metr kwadratowy. Koszt wynajmu to maksymalnie 20 zł/m2.

Powiązania programu Mieszkanie Plus z REIT

Program Mieszkanie Plus, mimo choćby pozyskiwania korzystnie gruntów pod budowę nowych mieszkań, nie sfinansuje się tylko z kasy rządowej. Nie ma na to tyle środków, a przy chęciach przygotowania około 100 tysięcy mieszkań na przestrzeni kilku lat należy dysponować środkami w wysokości 20 miliardów złotych. O 100 tysiącach mieszkań mówił niedawno minister Morawiecki, a o wyliczenia ogólnych kosztów zadbał wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Trzeba zatem dynamicznie poszukiwać środków zewnętrznych i jednym z rozwiązań jest właśnie wprowadzenie ustawy o REIT-ach.

Prace nad projektem trwają i jeżeli wszystko pójdzie dobrze, zostanie on ukończony jeszcze w 2017 roku, by w przyszłym mógł wejść w życie. Pomysłodawcy chcą przede wszystkim doprowadzić do powszechnego dostępu do inwestycji w nieruchomości. REIT ma służyć społeczeństwu, które szuka możliwości lokowania oszczędności. Nie ma to być kolejna maszynka do zarabiania pieniędzy dla globalnych graczy. A skoro ideą REIT jest inwestowanie w nieruchomości pod wynajem, to program Mieszkanie Plus może być jednym z głównych celów funduszy inwestycyjnych.

Obecnie Polacy na tzw. ROR-ach trzymają około biliona złotych. To bardzo dużo, a wystarczy że tylko część z tych oszczędności zostanie przeniesiona do funduszy inwestycyjnych REIT by odpowiednio pobudzić polski rynek nieruchomości pod wynajem.

Na efekty tej symbiozy przyjdzie poczekać

Oczywiście nic nie stanie się od razu. Mieszkanie Plus dopiero raczkuje, więcej jest zapowiedzi, planów, podpisanych listów inwestycyjnych niż samych prac budowlanych. Owszem, prognozy, zapowiedzi inwestycji mieszkań pod wynajem jest wiele, nawet w Warszawie udało się pozyskać atrakcyjne grunty pod Mieszkanie Plus, dokładnie w dzielnicy Wola. Obecnie głównym celem jest porządne przygotowanie projektu o REIT-ach, szczególnie że część ekonomistów obawia się, iż będzie to kolejne narzędzie dla globalnych graczy. Ustawodawca powinien przede wszystkim przygotować specjalne ograniczenia, tak aby beneficjentami REIT byli drobni gracze z Polski, osoby, którym nie opłaca się po prostu trzymać gotówki na rachunkach w banku. Gdy zaś powstaną pierwsze fundusze inwestycyjne tego typu to na pewno część środków będą kierować w budynki powstające w ramach Mieszkanie Plus. Tym samym odciążając budżet państwa, budżety gmin, przyspieszając realizację programu budowy mieszkań pod wynajem.

To nie tylko sposób na pobudzenie rynku nieruchomości mieszkaniowych pod wynajem. Wprowadzenie większej ilości gotówki, do tej pory trzymanej w bankach, zdecydowanie pobudzi gospodarkę, będzie miało pozytywne wpływ na różne sektory gospodarki, na różne branże

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Wpadnij również na: Nowe-nieruchomosci.pl
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments