Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Artykuł Miesiąca Praca

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? Jakie są procedury wymagane prawem podczas zatrudniania pracownika ze Wschodu? O zadaniach Agencji Pracy Tymczasowej i pomocy pracodawcom podczas zatrudniania do pracy cudzoziemców.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Chociaż zatrudnienie pracownika z Ukrainy czy cudzoziemca z innego kraju, wymaga dopełnienia wielu formalności, to dla wielu polskich firm jest już to sprawa nie tylko redukowania kosztów, ale wręcz konieczności. Sytuacja na naszym rynku pracy już od kilku lat manifestuje się coraz większym niedoborem rąk do pracy, a jedyną możliwością uzupełniania ponad dwumilionowej luki powstałej po wyjeździe naszych rodaków do pracy za granicą stali się właśnie obcokrajowcy. Procedura legalizacji pracy dla Ukraińców jest taka sama, jak w przypadku zatrudniania innych pracowników ze Wschodu tzn. z Armenii, Mołdawii, Białorusi, Gruzji oraz Rosji.

Procedury zatrudniania Ukraińców w Polsce

Agencja Pracy Tymczasowej EuropeWork realizuje kompleksowo wszystkie formalności, które pracodawca, chcący zatrudnić cudzoziemca, musiałby dopełnić samodzielnie, angażując swój czas i środki. Należy przy tym zwrócić uwagę nie tylko na znajomość uwarunkowań prawnych zatrudnienia pracowników ze Wschodu, ale także znajomość reguł zgodnego z obowiązującym ustawodawstwem naliczania od wypłacanych im wynagrodzeń podatków i składek ZUS.

Zadania – agencja pracy tymczasowej

Do końca 2017 roku podstawą procedury, jakie obowiązywały podczas zatrudniania pracowników ze Wschodu było uzyskanie pozwolenia na pracę od właściwego wojewody. Pracownicy z Ukrainy od połowy 2017 roku objęci byli odrębnymi przepisami w postaci procedury uproszczonej, zaś dodatkowo, od 11 czerwca 2017 roku nie obowiązują ich wizy.

Zezwolenie na pracę dla Ukraińca jest wprawdzie formalnym wymogiem, ale mogą oni przyjeżdżać do Polski na podstawie zarejestrowanego przez pracodawcę w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Warunkiem koniecznym przy przekraczaniu granicy, jest posiadanie tego dokumentu przy sobie, a zatem dostarczenie go przez pracodawcę.

Z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy pracownik ze Wschodu wykorzystał już 180 dni pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy u innych pracodawców. Wtedy niezbędne jest uzyskanie zezwolenia na pracę dla Ukraińca we właściwym miejscowo Urzędzie Wojewódzkim. Na podstawie takiego zezwolenia, będzie on miał możliwość wyrobienia wizy rocznej i przyjazdu do pracy w Polsce. Od początku 2018 r. wprowadzono szereg bardzo istotnych zmian w zatrudnianiu pracowników ze Wschodu, między innymi dotyczących modyfikacji tak zwanej procedury oświadczeniowej oraz zezwolenia na pracę sezonową. Agencja Pracy Tymczasowej EuropeWork dokonuje tych wszystkich czynności we własnym zakresie za potencjalnego pracodawcę.

Artykuł powstał dzięki portalowi Agencja pracy Tymczasowej

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments