Oświetlenie LED akwarium

Oświetlenie LED akwarium

Hobby

Akwarium domowe to taki rodzaj hobby, o którym należy mieć odpowiedni zapas wiedzy. Jeśli chcesz mieć okazałe, piękne akwarium, zatroszcz się o dobre przygotowanie do takiego tematu. Zastanów się, jaką funkcję pełni światło w zbiorniku i od czego to zależy. Takich informacji udzieli Ci każdy akwarysta, lecz jeśli nie chcesz wychodzić z domu, żeby zasięgnąć tej wiedzy, koniecznie przeczytaj artykuł!

Oświetlenie LED akwarium

Oświetlenie LED – zastosowanie

Już od jakiegoś czasu wielu posiadaczy akwariów decyduje się na wybór oświetlenia LED do swojego zbiornika. Często rezygnują oni z tradycyjnych świetlówek. Dlaczego? Po pierwsze pobierają dość sporo energii elektrycznej, a jak wiadomo światło w akwarium działa przez znaczną część dnia. Dzięki niemu rośliny wytwarzają więcej tlenu i szybciej rosną. Ryby, poprzez światło, nie są apatyczne i nie tracą apetytu. Wręcz przeciwnie, są pełne energii i żyją o wiele dłużej. Innym argumentem przemawiającym za oświetleniem LED jest fakt, że nie nagrzewa ono wody, co jest częste przy tradycyjnych świetlówkach. Dzięki temu ryby nie są narażone na dodatkowe źródło ciepła. Coraz częściej na rynku można dostać lampy LED w różnych barwach, które odpowiadają specjalnym funkcjom w akwarium. Idealnie sprawdza się to w przypadku kolorowych, egzotycznych gatunków. Poszczególne kolory w lampie mają za zadanie wydobyć głębie koloru ryb. Dzięki temu efekt wizualny w akwarium jest spektakularny!

Świetlówki LED do akwarium – montaż

Lampy LED, w zależności od rodzaju, zazwyczaj montuje się w miejsce przeznaczone do tego w pokrywie akwarium. Niektóre lampy posiadają specjalne adaptery, które wpina się w miejsce tradycyjnych świetlówek. Jeśli takich adapterów nie ma, na pewno dołączone są specjalne mocowania, które łatwo zamontować. Dla zbiorników bez pokrywy także wymyślono rozwiązanie. Niektóre lampy posiadają specjalne uchwyty i po zamontowaniu umieszczone są centralnie nad taflą wody, przez co równomiernie oświetlają cały zbiornik. Rynek oferuje także wiele lamp, które można zainstalować w wodzie. Światło wtedy przebija się zza roślin i jest bardzo dyskretne. Często takie rozwiązanie stosuje się do nocnego oświetlenia akwarium. Majsterkowicze, którzy wiele rzeczy wolą zrobić samodzielnie, mogą zainwestować w zwykłą taśmę LED i przymocować ją do pokrywy, a następnie podłączyć do prądu. Jednakże wymaga to jak widać nie lada zachodu, a także umiejętności. No i nie wygląda tak designersko, jak gotowa lampa.

AQUAEL oświetlenie

Mimo, że oświetlenie LED jest bardzo energooszczędne i długoletnie, po jakimś czasie pojedyncze diody mogą się zużywać. Z biegiem lat, światła może być coraz mniej, w pojedynczej listwie. Firma AQUAEL wyszła temu problemowi naprzeciw i wprowadziła innowacyjny system autoregeneracji w swoim oświetleniu. Polega on na tym, że w lampach typy SUNNY diody, sąsiadujące z tą uszkodzoną, przejmują jej funkcje, zwiększając moc świecenia. Natomiast w lampach PLANT są zainstalowane dodatkowe diody, które na początku nie świecą, lecz włączają się w przypadku awarii któregoś punktu, w paśmie podstawowym. Dzięki takim rozwiązaniom oświetlenie zachowuje swoje parametry, a czas użytkowania jest o wiele dłuższy. System autoregeneracji znajduje się w wielu rodzajach lamp AQUAEL, które możesz idealnie dopasować do rozmiaru i rodzaju swojego akwarium.

Artykuł został przygotowany przez firmę AQUAEL oferującą zestawy akwariowe i lampy LED najwyższej jakości.
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments