Przemysłowe użycie dronów

Przemysłowe użycie dronów

zkupy

Dla większości użytkowników drony to urządzenia, które kojarzą nam się z nagrywaniem filmów z szalonych wakacji, ślubu lub spotkania z przyjaciółmi. Kojarzymy też możliwość wykorzystania dronów w wojskowości i na polu walki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że drony idealnie sprawdzają się w samym przemyśle i mają tu bardzo wiele zastosowań.

Przemysłowe użycie dronów

Jedną z pierwszych branż, która dostrzegła możliwość wykorzystania dronów do zadań przemysłowych była ta związana z badaniem i rejestracją jakości powietrza. Wznoszące się swobodnie urządzenia, są tu idealne, gdyż są lekkie, mobilne i są w stanie wzbić się i nadlecieć na każdy obiekt, które jest źródłem emisji. Za ich pośrednictwem można nie tylko badać samą jakość powietrza w okolicy, ale też monitorować poszczególne źródła, czyli weryfikować jakość wyrzucanego dymu, a tym samym bez kontrolowania powierzchni czy budynku, dowiedzieć się jaki materiał jest spalany w danym piecu. Dron pozwala nam tu uzyskać dane, których nie pozyskalibyśmy samodzielnie, a gdybyśmy zdecydowali się do tego celu użyć tradycyjnych rozwiązań w postaci helikopterów, to koszt takiego badania byłby po prostu nieopłacalny.

Drony są także wykorzystane w nadzorze nad budową dróg. Dzięki ich zastosowaniu bardzo szybko możemy przejrzeć długi odcinek budowanej nawierzchni i już na spokojnie w biurze, przeanalizować zdobyte dane. Dzięki temu oszczędzamy czas oraz pieniądze, które musielibyśmy wydać na skontrolowanie tak dużego obszaru za pomocą pojazdu zmechanizowanego. Aby być jednak uczciwym, wykorzystanie dronów w przemyśle dotyczy tylko tych najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Mówimy więc tutaj o przemysłowych dronach, które mają osiem albo więcej wirników. Ich kosz to jest kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej, w zależności od zastosowania, wielkości, czasu, przez który mogą się unosić w powietrzu. Takie drony mogą bez trudu przelecieć nad odcinkiem, który wymaga kontroli i dokonać pełnej dokumentacji fotograficznej badanego obszaru. To bardzo dobre rozwiązanie dla kontroli rurociągów, sieci energetycznej czy też ruchu miejskiego lub nawet jako pomoc dla policji podczas monitorowania dużych protestów społecznych. W przyszłości zapewne drony będą też wykorzystywane w rolnictwie, kolei oraz przede wszystkim przez firmy magazynujące i spedycyjne. Już teraz pracownicy wielko powierzchniowych magazynów wykorzystują drony, do inspekcji, a nawet przenoszenia niektórych paczek na odległość. Olbrzymią zaletą drona jest jego cena. Kontrola powietrzna, która ma być przeprowadzona za pośrednictwem śmigłowca, to jednorazowy koszt kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku profesjonalnego drona, cena będzie podobna, ale jest to tutaj wydatek jednorazowy. Później jesteśmy w stanie wykorzystywać to urządzenie wielokrotnie. Wielka jest przyszłość przed tymi urządzeniami, jeśli chodzi o branżę turystyczną. Drony doskonale się tu sprawdzają, jako że za ich pomocą przygotowywane są porywające prezentacje kurortów wypoczynkowych, wyciągów narciarskich, czy zabytków historycznych.

Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments